Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnciraltı'nda Yıkım Durdu

Balçova Belediyesi'nin İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin uyarısı üzerine İnciraltı'ndaki 70 ruhsatsız işletme ve 25 yapıya yıkım emri göndermesiyle ortaya çıkan kriz, yıkım için verilen sürenin dolduğu dün İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın başkanlığında toplanan "son dakika" zirvesiyle çözüldü.

Yeni Asır Gazetesi
2 İnciraltı'nda Yıkım Durdu

Balçova Belediyesi'nin İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin uyarısı üzerine İnciraltı'ndaki 70 ruhsatsız işletme ve 25 yapıya yıkım emri göndermesiyle ortaya çıkan kriz, yıkım için verilen sürenin dolduğu dün İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın başkanlığında toplanan "son dakika" zirvesiyle çözüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Balçova Kaymakamı Ünal Erdoğan, Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, Bayındırlık İl Müdürü Ata Erpolat ve Balçova Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Heptercan katıldığı zirveden yıkımları erteleme kararı çıktı. Bu çerçevede, Balçova Kaymakamlığı, belediyeye yazı göndererek yıkımların bölgeyle ilgili imar planı hazırlama çalışmalarını sürdüren Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İnciraltı'nda bu çerçevede yapacağı tespit çalışması sonuçlanana kadar yıkımın durdurulmasını istedi. Belediye de kaymakamlığın bu talebine uyma kararı aldı.

Tespit çalışması

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Kalkınma Ajansı'nın Pasaport'taki binasında yapılan zirvede İnciraltı'ndaki sorunu geçici de olsa çözüme götürecek çalışmalara başlandığını açıkladı. İnciraltı bölgesinin imar planlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapıldığına ve bunların tamamlanma aşamasına geldiğine dikkat çeken Çalkaya, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunulan planın küçük düzeltmelerden sonra kısa sürede yürürlüğe girmesinin beklendiğini söyledi. Balçova Kaymakamlığı'nın da Balçova Belediyesi'ne zirveden çıkan karar doğrultusunda Kültür Bakanlığı'nın yapacağı tespit çalışması sonuçlanana kadar yıkımın durdurulmasını isteyen bir yazı gönderdiğini belirten Başkan Çalkaya, "Bu kapsamda biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tespit çalışmaları sonuçlanana kadar yıkımı erteledik" dedi.

İşletmeci rahatladı

İnciraltı'ndaki işletme sahiplerinin krizin çözümü amacıyla kurduğu komitenin başkanlığını yürüten Birol Soylu, erteleme kararıyla birlikte bölgede çalışan 1000 kişinin aileleriyle birlikte rahat bir nefes aldığını söyleyerek, "Bundan sonraki süreçte imar planına göre yıkılması gereken yerleri biz kendi ellerimizle yıkıp daha iyilerini, kente daha çok yakışanlarını yapacağız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı planın yürürlüğe girmesiyle İnciraltı'nın yeniden yapılanacağını söyleyen Soylu, "Aklın yolu birdir. Zaten imar planı hazır olan bir yeri yıkmanın mantığı da yoktu. Tabi ki, yöneticilerimiz de bunu biliyordu. Sadece bunun resmi bir temele oturması gerekiyordu. Bu konuda valimize, belediye başkanımıza ve sorunumuzla ilgilenen herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Soylu "Bundan sonra imar planına göre yapıcı bir yıkım olacak" diye konuştu.

'Bütün uygulama yasal'

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Oradaki çalışma Balçova Belediyesi'nin yasal bir uygulamasıdır. Bütün uygulama yasaldır. Konu Balçova  Belediyesi'nin uhdesindedir. Bu konu hakkında benim bir açıklama yapmam ya da orada yapılan çalışmanın sürecini belirlemem diye bir şey söz konusu değildir. Bu konun muhatabı Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'dır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inciraltinda-yikim-durdu_65383.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • nedeni turizm alanı 1991 den beri. bilip bilmeden ahkam kesmek tam bizim insanımıza göre.. YANITLA
  • İnciraltının planını niye Turizm bakanlığı hazırlıyor? Masa başında hazırlanan planlardan ve de hükümet baskılı bir kurumdan hayır gelmez. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!