Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnciraltı'ndaki Ruhsatsız İşletmeler Yıkılıyor

Balçova Belediyesi, imar planlarının hazırlanması Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca sürdürülen ve yeşil dokusuyla ön plana çıkan İnciraltı bölgesindeki kaçak işyerleriyle ilgili yıkım kararı aldı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri, geçtiğimiz hafta incelemelerde bulundukları Balçova Belediyesi'ni bölgedeki kaçak yapılarla ilgili uyardı. Bu uyarının

Yeni Asır Gazetesi
İnciraltı'ndaki Ruhsatsız İşletmeler Yıkılıyor

Balçova Belediyesi, imar planlarının hazırlanması Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca sürdürülen ve yeşil dokusuyla ön plana çıkan İnciraltı bölgesindeki kaçak işyerleriyle ilgili yıkım kararı aldı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri, geçtiğimiz hafta incelemelerde bulundukları Balçova Belediyesi'ni bölgedeki kaçak yapılarla ilgili uyardı. Bu uyarının ardından belediye, İnciraltı'nda kaçak olarak faaliyet gösterdiği belirlenen 70 işyerine Kurban Bayramı öncesi yıkım tebligatı gönderdi. Tebligatta, bina sahiplerine işletmeleri yıkmaları için 25 Aralık'a kadar süre verildi. Bu süreye kadar işletmeler, kararı uygulamazsa, Balçova Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden de teknik destek alarak yıkımı gerçekleştirecek.

Yasalara uyacağız

İnciraltı'ndaki kaçak yapılaşma yıllar önce başladı ve sayıları her geçen yıl biraz daha arttı. Bölgede zaman içinde, birçok işletme mühürlendi. Ancak, bu işletmeler yine de faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Yasal işlem ve uyarılara rağmen işletmeler çalışmaya devam etti.  İçişleri Bakanlığı müfettişleri de geçtiğimiz günlerde yıkım konusunda Balçova Belediyesi'ni uyardı. Kurban Bayramı'ndan öncesinde işletmelere yıkım ile ilgili tebligat gönderdiklerini söyleyen Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, "Yasal sorumluluklarımızı yerine getirmek zorundayız. Bölgenin imar planlarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir an önce yapılmasını istiyoruz. Bu sayede hem İzmir'in hem Balçova'nın önü açılacak. Sonuçta, burada hem binlerce insana istihdam sağlanıyor hem de bölge özellikle haftasonlarında İzmir'in eğlence ve dinlence merkezi olarak kullanılıyor. Ancak, bizim de uymamız gereken yasalar ve mevzuatlar var. Bu nedenle yıkım tebligatını gönderdik" dedi.

Geçici izin

Bölgedeki arsa sahiplerinin kurduğu İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği'nin Başkanı Ekrem Şen ise, "Yıllar önce gereken tedbirlerin alınmaması nedeniyle sorun büyüdü. Restoran ve kafeteryalar açılmaya başladıktan sonra kesilen cezalar ve yasal yaptırımlar gün geçtikçe çoğalmalarını önleyemedi. İşin başlangıcında yetkililer daha ciddi anlamda tedbir alsaydı iş bu aşamaya gelmezdi. Öte yandan işletmeler, ekomonimiye katma değer ve istihdam sağlıyor. Devlete vergi veriyor. En azından planlama süreci tamamlanana kadar geçici bir ruhsat verilmesi daha uygun olurdu" diye konuştu.

Planlama çalışmaları

İnciraltı'nın imar planı bulunmuyor. Bölgenin imar planlamasıyla ilgili  yetki, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda. Son aşamaya geldiği bildirilen planlama çalışmalarına göre, bölgeye sağlık turizmine yönelik hastane, günübirlik tesisler, geriatri ve jeotermal turizm merkezleri kurulması hedeflendi. Bu kapsamda, ilgili kurum ve kuruluşlardan alınan görüşler çerçevesinde son şekli verilen çevre düzeni planı, önümüzdeki günlerde İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayına gönderilecek. Kurulun onayı sonrasında bölgenin plansızlık sorunu biterken, İnciraltı'nda arsası bulunan 3 bin kişinin mağduriyeti de son bulacak. Bölgede planlı bir gelişim sürecine başlanırken milyonlarca dolarlık turizm yatırımı yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ege Medeniyetler Müzesi'ni de İnciraltı'na kurmayı planladıklarını belirtmişti.

Suç duyurusu yapıldı

Sözkonusu işletmeler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Tebligat gönderilen ve savcılığa şikayet edilen işletmeler İnciraltı'nda Yurtkur öğrenci yurtlarından, Üçkuyular Vapur İskelesi'ne kadar olan bölüm ile Çeşme Otobanı'ndan sahile uzanan alanda bulunuyor. Bu işletmeler içerisinde tanınmış çok sayıda restoran, kafetarya, kır kahvesi ve kır düğün salonu da yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inciraltindaki-ruhsatsiz-isletmeler-yikiliyor_65170.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!