Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"İncitmeden Yıkarız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Depreme dayanıklı olmayan, kaçak ve imarsız binaları vatandaş ile uzlaşarak yıkacağız" dedi. Sadece İstanbul’da oturulamayacak durumda 14 bin bina olduğunu söyleyen Bayraktar, kentsel dönüşümün toplam maliyetinin 400 milyar doları bulabileceğini ifade etti.

yapi.com.tr
2 "İncitmeden Yıkarız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Depreme dayanıklı olmayan, kaçak ve imarsız binaları vatandaş ile uzlaşarak yıkacağız" dedi. Sadece İstanbul’da oturulamayacak durumda 14 bin bina olduğunu söyleyen Bayraktar, kentsel dönüşümün toplam maliyetinin 400 milyar doları bulabileceğini ifade etti. Radikal Gazetesi'nden Tarık Işık'ın haberine göre, dönüşümü vatandaşlarla anlaşarak gerçekleştireceklerinin altını çizen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Ali amcayı incitmeyeceğiz. Bu işi yasalara, bilime dayalı olarak belediyelerle birlikte yürüteceğiz. Belediyelerimize sonuna kadar yardımcı olacağız. Esas gayemiz, depremde ya da bir heyelanda binaları bu afetlerden kurtarmaktır. Ama bunu yaparken de vatandaşlarımızı incitmemek bizim görevimizdir” dedi.

Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümün ayaklarını şöyle özetledi: “Mesela, diyeceğiz ki vatandaşa dairenizin değeri 70 bin lira. Biz, 120 bin liralık daire vereceğiz. Aradaki farkı 20 sene vadeli tahsil edeceğiz. Faiz almayacağız, sadece enflasyon farkını alacağız. Eğer yerinde yapma imkânımız varsa yerinde yapacağız. Bu arada da kira yardımı yapacağız. Eğer yerinden veremiyorsak ‘Biz sana başka yerden konut vereceğiz’ diyeceğiz. Hangisini beğeniyorsan... Eğer onu da beğenmezse ve anlaşma yoluna gitmezse kamulaştırma yoluna gideceğiz. Mahkeme, bilirkişi ne takdir ediyorsa o bedeli alacak. Ondan sonra biz de yolumuza devam edeceğiz. Diyelim ki, hiç iskânı, imarı yok ama üstünde binası var. O zaman vatandaşa enkaz bedeli verilecek. Eğer arsa kendisininse arsa bedeli artı enkaz bedeli verilecek. Öyle devletin kendi insanını iterek kakarak bir iş yapması doğru değil. Böyle bir şey yapmayız. Ama haksızlık da yapmayız. Vatandaşımız çok kârlı çıkacak. Yani Allah göstermesin bir deprem durumunda yıkılma riski olan bir binadan kurtulacak. Daha modern bir ortamda yaşama imkânı bulacak. Devlet de bundan kazanacak.”

Kentsel dönüşüm projeleri sayesinde işsizliğin azalacağını anlatan Bayraktar, “Müteahhitlik sistemi gelişecek. Ara teknik elemanlar gelişecek. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde çok ciddi müşavirlik katkısı olacak. İnşaat malzemesindeki üretim artacak. Kalite gelecek” diye konuştu.

İstanbul’da yıkılacak 14 bin bina bulunuyor

Mahkeme yolunun açık olduğunu hatırlatan Bayraktar, İstanbul’la ilgili de şu çarpıcı bilgileri verdi: “Sadece İstanbul’da ilk etapta yıkılması gereken oturulamayacak durumda 14 bina var. Bunların zaten mevcut yasalara göre de yıkılması gerekiyor. Onun dışında kaçak binalar var zabıt tutulmuş. Ruhsata aykırı yapılar var. Bunların yıkılması lazım, yıkılamıyor. Ama bunlarla ilgili biz yine de vatandaşı incitmeyeceğiz. Vatandaş yaparken haksız bir iş yapmıştır. Ama devlet de bunların bunu yapmasına mani olamamıştır. Yani burada bu dengeyi gözeterek devletin devlet olma şefkatli olma mecburiyeti doğrultusunda hareket edeceğiz.”

Vatandaş nasıl ikna edilecek?

* Örneğin; vatandaşın dairesi 70 bin lira. 120 bin liralık daire vereceğiz. Aradaki farkı 20 sene
vadeli faiz ödeyecek. Sadece enflasyon farkı alınacak.

* Yerinde yapma imkânımız varsa yerinde bina yapacağız. Bitene kadar kira yardımı vereceğiz. Yerinden yapamıyorsak, “Biz sana başka yerden konut vereceğiz” diyeceğiz.

* Eğer hiçbir alternatifi kabul etmezse kamulaştırmaya gideceğiz. Mahkeme, bilirkişi ne takdir ediyorsa o bedeli alacak, ondan sonra biz de yolumuza devam edeceğiz.

* Vatandaşın hiç iskânı, imarı yok ama üstünde binası varsa vatandaşa enkaz bedeli verilecek. Eğer arsa kendisininse arsa bedeli artı enkaz bedeli verilecek.

Maliyeti 400 milyar dolar

Kentsel dönüşümün Türkiye’ye maliyetini kaba hesapla 400 milyar dolar olarak veren Bayraktar şöyle konuştu: “Kentsel dönüşümle ilgili bir yasa tasarısı hazırlıyoruz. Yapı Denetim Kanunu değişecek. Basitleştirme, pratikleştirme, kolaylaştırma ve işlerin önünü açma yolunda çalışmalarımız olacak. Bir sözümüz daha var; Sivil toplum kuruluşları, tüm siyasi partiler, bu işle ilgili meslek disiplinleri, jeoloji mühendislerinden tutun inşaat mühendislerine kadar, mimarlardan şehir plancılarına varıncaya kadar, bu işle ilgili olan sorumlu olan tüm kuruluşların bu işe yardım etmesi lazım. Bu iş dünyanın en zor işidir. Almanya başarmıştır bu işi. Berlin de ki kentsel dönüşüm bir şehrin yenilenmesidir. Bunu yaparken çok ciddi paralar harcamıştır ve zorlanmıştır. Amerika da Philadelphia’nın köhnemiş eski çöküntü alanlarını yenilemek için zorlanmaktadır. Brezilya kentsel dönüşüme 400 milyar dolar para ayırdı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/incitmeden-yikariz_89632.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Yıkmak kolay ve bu konuda her alanda beceri kabiliyetimiz yüksek... Yıkılması ve yenilerinin yapılması da gerekli. Bu durumda yapılması gereken yıkarken adil olmak, paylaşımcı ve sosyal yaşam ilkelerine göre hareket etmek. Genellikle yıkma konusunda akla gelen şey, buradan ne kadar rant çıkarılacağı korkusudur. Yapılan son yasal düzenlemelerde deprem-çevre ve kentsel dönüşüm kavramlarından rant çıkarma zihniyetinin görülmesi ve bazı kesimlerce bu şekilde algılanması zihinleri karıştırmaktadır. Bunu ortadan kaldırmak için, deprem gerçeği göz önüne alındığında, yaşanan deprem korkuları ancak kentsel dönüşüm projeleri ile atlatılabilecektir. Bence yapılması gereken rant korku ve düşüncesinin şeffaf, paylaşımcı yaklaşımlarla ve bilim ve fen kurallarını ortaya koyarak yapım ve yapı denetimi sistemi içinde yer alan ve almayan tüm taraflara anlatılmasıdır. Bunu yaparken parsele imar durumu vermek yerine adaya imar durumu vermek, kat mülkiyeti kanununu değiştirmek, 2007 deprem yönetmeliğini yenilemek, imar ve yapı denetim yasalarındaki şekilci uygulamaları değiştirmek, yapı müteahhitliği hizmetini teknik elemanlara bırakmak, sigorta boyutunu işe dahil etmek ve en önemlisi Bakanlık görev ve yetkilerini kullanırken sorumluluk almayı da bilmeli ve bunu yasa metinleri içine koymalıdır. Son olarak, yeni yapı yapım ve denetim sistemi kurulurken mutlaka sistemin kontrol sistemi de kurulmalıdır. YANITLA
  • BU DÜŞÜNCELERDEN SAMİMİ MİLLETVEKİLLERİNE ve HİZMET Noktalarına UYARIMIZDIR; "Kentsel Dönüşüm" tek başına güçlü bir dayanak değildir. Rehavet süreçlerinde rahatlıkla keyfiyete maruz kalabilir. Onun da üstüne güçlü bir omurga yapı kurulmalıdır. MAP-MİP; 50 Yıllık Milli Ana Planlar ve ona bağlı Milli İmar Planlarının kurgu-istişare-planlama- uygulama boyutları için EHİL-LİYAKATLİ-CEVVAL Kişi ve Kurumlarca kurgulanmalıdır. Üniversite- sektör-mahalli idare üçgeni öncelikle hayata geçirilmelidir. Çok bilen-her dönemin adamı- ideolojik kişi ve kurumlara karşı tedbir alınmalıdır. YENİ SİSTEMİN Sosyo-(ekolojik-ekonomik-teknolojik) triosu güçlü bir SET halinde kurgulanmalıdır. Köklü-güçlü-hızlı bir yıkım-atık dönüşüm endüstrisi sıfırdan kurgulanmalıdır. Yıkım süreci; Tarihi tam konservasyon- Ekolojik Tam Resitüsyon-Sosyolojik Tam Renovasyon- Teknolojik TAM Revizyon bütünlüğünde kurgulanmalıdır. Tüm bu sistem mahalli-milli boyutta sektör-tüketici (kullanıcı) -üniversite bütünlüğünde entegre şekilde organize olmalıdır. Sistem ileri derece bir bilişim-iletişim alt yapısı üzerine kurgulanmalıdır. Diğer taraftan SEKTÖR ve ilgli TGT (Toplum Gönüllü Teşekkülleri) de organize edilmelidir. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!