Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İngiliz Şatolarına İzmir Kiremitleri

Torbalı’daki Şahtaş fabrikasında üretilen el yapımı eskitme kiremitler, İngiltere şatolarının çatılarını süslüyor. Firma, İngiliz pazarının yüzde 25’ini ele geçirdi. Türkiye’nin antik dönem kiremit ve tuğlalarını üreten tek firması olan Şahtaş Tuğla, 865 ürünle İngiltere pazarında boy gösteriyor. Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Şahin, “Yüzyıllar

Hürriyet Ege
İngiliz Şatolarına İzmir Kiremitleri

Torbalı’daki Şahtaş fabrikasında üretilen el yapımı eskitme kiremitler, İngiltere şatolarının çatılarını süslüyor. Firma, İngiliz pazarının yüzde 25’ini ele geçirdi.

Türkiye’nin antik dönem kiremit ve tuğlalarını üreten tek firması olan Şahtaş Tuğla, 865 ürünle İngiltere pazarında boy gösteriyor. Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Şahin, “Yüzyıllar öncesinin tuğlalarını aslına uygun yapan tek firma olarak ürünlerimize Türkiye’de 60, İngiltere’de 30 yıl garanti veriyoruz” dedi.

Eskitme yöntemiyle üretim

İzmir’in önemli tarihi mekanlarından Kızlarağası Hanı için ürettiği 550 bin özel tuğla ile sektör değiştirerek “eskitme üretim”e yönelen Torbalı’nın Çaybaşı beldesinde kurulu Şahtaş Tuğla Fabrikası, başta Halil Rıfat Paşa Yalısı, Tire Yavukluoğlu Külliyesi, Selçuk Su Kemerleri, Bayrampaşa Cami olmak üzere çok sayıda tarihi binanın restorasyonuna aslına uygun kiremit ve tuğla üreterek katkıda bulundu. Halen Süleymaniye Camii’nin bahçesinde bulunan medresenin taban tuğlalarını üretten firma, İngiltere pazarında da yer edindi.

İngiltere’ye 2001 yılında birkaç ürünle girdiklerini, ancak kısa sürede İngiliz ve Polonyalı rakiplerini geride bırakarak 865 ürüne ulaştıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Şahin, İngiltere’deki birçok tarihi şato, kilise ve malikanenin tüm kiremit ve tuğlalarını ürettiklerini söyledi.

ŞUBE AÇTILAR

2009 yılına kadar distribütör aracılığıyla faaliyet gösterdikleri İngiltere’de altı ay önce şube ve satış deposu açan Şahtaş, kendi ürünlerimizi pazarlamaya başladı. Avrupa standartlarında uzun süre dayanıklı ürün üretebilmek için fabrikada İngiltere’nin iklim ve doğa şartlarına uygun laboratuvar kurduklarını kaydeden Şahin, “İngiltere’ye ihraç ettiğimiz ürünleri burada test ediyoruz” diye konuştu.

 

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/ingiliz-satolarina-izmir-kiremitleri-_80196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!