Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İngilizler Kaçıyor

Amerika'da başlayan ve küresel ekonomik sarsıntıya yol açan mortgage krizi, Ege kıyılarına yabancı akınını da olumsuz etkiledi. Muğla'nın Fethiye, Marmaris, Bodrum ilçelerinde, Aydın'ın Didim ilçesinde ev alıp yerleşen İngilizler, mortgage taksitlerini ödeyemeyince evlerini satışa çıkarmaya başladı.

Yeni Asır Gazetesi
İngilizler Kaçıyor

Amerika'da başlayan ve küresel ekonomik sarsıntıya yol açan mortgage krizi, Ege kıyılarına yabancı akınını da olumsuz etkiledi. Muğla'nın Fethiye, Marmaris, Bodrum ilçelerinde, Aydın'ın Didim ilçesinde ev alıp yerleşen İngilizler, mortgage taksitlerini ödeyemeyince evlerini satışa çıkarmaya başladı. Bazı ipotekli evler de bankalar tarafından satışa çıkarıldı. Güney Ege Turistik İşletmeciler ve Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, "Muğla'da yabancıların isteklerine göre yapılan 10 bin hazır konut var. Onlara da alıcı bulunamıyor. Bu nedenle inşaat sektörü de durma noktasına geldi" dedi.

Otel gibi kullanıyorlar

Özellikle son yıllarda Muğla'daki emlak sektörünün önemli bir bölümünü oluşturarak, gayrimenkul piyasası ve turizme katkı sağlayan yabancılar kriz mağduru oldu. Fethiye'de İngilizler'e ait 6 bin 500 konuttan 2 bin 500'ü satışa çıkarıldı. Kimileri, gelir temin edip borçlarını ödeyerek evlerini kurtarabilmek için tapulu villalarını apart otel gibi kullanmaya başladı. Marmaris'te bine yakın İngiliz evinin 150'sine 'satılık' levhası asıldı. İngiliz kenti haline gelen Aydın'ın Didim ilçesi de krizden etkilendi. 10 bin konutun sahibi olan İngilizlerden yaklaşık 200'ü evlerini satma yoluna gitti.

Krediler ödenemiyor

Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ziya Ercan, yaşanan kriz nedeniyle taksitlerin ödenemediğini belirtti. Ercan, "Muğla'ya ev alarak yerleşen yabancılar, mortgage taksitlerini ödeyemez oldu. Bu nedenle evlerini satışa çıkarıyorlar. Fethiye krizden etkilenen bölgelerin başında geliyor. Muğla'daki konut satışlarının yüzde 40'lık bölümü yabancılara yapılıyor. Fethiye'de İngilizlere ait 6 bin 500 konutun, 2 bin 500'ü satışta" dedi.

Fiyatlar şişirildi

Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Nevzat Tilkici de Muğla'da ev almak isteyen İngilizlerin yaşadıkları ülkelerdeki bankalardan kredi çektiğini, değeri 200 bin dolar olan evlerin 500 bin pounda, değeri 500 bin dolar olan evlerin milyonlarca pounda el değiştirdiğini kaydetti. Tilkici, "Krizin çıkmasıyla birlikte taksitlerini ödeyemeyen İngilizlerin evleri bankalar tarafından haczedilerek satışa çıktı. Mortgage krizi, Fethiye'ye büyük zarar verdi" diye konuştu.

Tilkici, kriz nedeniyle yabancıların tapulu evlerini apart otel gibi kullandığını, bu durumun ülke ekonomisine zarar verdiğini söyledi. Tilkici, bazı İngilizlerin evlerini kurtarabilmek için ülkelerindeki komşularına kiralayarak gelir elde etmeye başladığını anlattı, "Devlete bir kuruş vergi vermiyorlar. Topluca gelip kalıyorlar, partilerini, eğlencelerini evlerinde yapıyorlar. Eğlence sektörü, taksiciler, alkol satışı yapanlar para kazanamıyor" diye konuştu.

Didim rahat

Didim Emlakçılar Derneği Başkanı Osman Coşkun da ilçede yaklaşık 10 bin konutun İngilizlere ait olduğunu söyledi. Bunlardan 200'e yakınının satışta olduğunu belirten Coşkun, "Bu kişiler de ihtiyaç giderme, takas yoluyla daha iyisini almak veya kar amaçlı olarak evlerini satışa çıkarıyor" diye konuştu.

Bodrum şanslı

Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ömer Yetgin, krizin Bodrum'da yaşayan yabancıları fazla etkilemediğini söyledi. Yabancılara ait bin 500 konutun çok azının satılığa çıktığını kaydeden Başkan Yetgin, "Sadece kar amacıyla birden fazla konut alanlar oturmadıkları konutları satışa çıkarıyor" dedi.

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Kenan Akkuş da ilçede bine yakın İngiliz konutunun 150'ye yakınının satışa çıkarıldığını söyledi.

Herkesi etkiler

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, dünyada yaşanan ekonomik krizin Muğla turizmini olumsuz yönde etkilediğini ve önümüzdeki sezon, turist sayısında yüzde 15 düşüş beklendiğini söyledi. Açıkgöz, "Muğla'da yabancıların isteklerine göre yapılan 10 bin hazır konut var ama alıcı bulunamıyor. İnşaat sektörü de durma noktasına geldi. Krizin Türkiye'yi henüz tam etkilemeye başlamadığı düşünülürse, sıkıntının artması kaçınılmaz. Turistin Muğla'dan uzaklaşması, eğlence, taşımacılık ve barınma başta olmak üzere birçok iş kolunun küçülmesine neden olur" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingilizler-kaciyor_66707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!