Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İngilizlerin Çatısını İzmir Kremiti Süslüyor

Yılmaz ve Mehmet Şahin kardeşlerin Torbalı'daki Şahtaş fabrikasında üretilen el yapımı eskitme kiremitler, İngiltere şatolarının çatılarını süslüyor. 2001 yılındaki krizi eskitme kiremit üretimine başlayarak aşan İngiltere pazarının yüzde 25'ini ele geçiren Şahtaş, uluslarası krizin yaşandığı bir dönemde de İngiltere'de şube açarak, kendi markası

Yeni Asır Gazetesi
İngilizlerin Çatısını İzmir Kremiti Süslüyor

Yılmaz ve Mehmet Şahin kardeşlerin Torbalı'daki Şahtaş fabrikasında üretilen el yapımı eskitme kiremitler, İngiltere şatolarının çatılarını süslüyor. 2001 yılındaki krizi eskitme kiremit üretimine başlayarak aşan İngiltere pazarının yüzde 25'ini ele geçiren Şahtaş, uluslarası krizin yaşandığı bir dönemde de İngiltere'de şube açarak, kendi markası ile pazarını daha da büyüttü. Yurtdışında okuduklarını, kardeşi ile işin başına geçtikleri 1992 yılında tuğla ve kiremit sektöründe yaşanabilecek sıkıntıları gördükleri için hep farklılık peşinde olduklarını ifade eden Şahtaş Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Şahin, kimsenin yapmadığını yaparak yarısı kapanan tuğla fabrikaları arasından sıyrılmayı başardıklarını kaydetti.

Kızlarağası ile başladı

Şahin, İzmir'in 12'nci yüzyıldan kalma tarihi Kızlarağası Hanı'nın restorasyonu için 550 bin kemer ve duvar tuğlası yaparak, ilk kez tarihi eskitme tuğla işine girdiklerini belirterek, "Daha sonra bu işi geliştirdik. Amerika'ya depo açtık. Terracotta (pişmiş kil) yer karoları ihracatına başladık. Amerika'ya Anadolu'dan topladığımız çiçek saksıları, topraktan mamul otantik zeytinyağı küpleri gibi ürünler sattık. Ancak 1998 yılında Uzakdoğu kriziyle birlikte bu ülkelerin çiçek saksıları ve terracotta ihracatını daha ucuza mal etmesi nedeniyle piyasadan çekildik. Bu dönemde kardeşimin internetten İngiltere'de MST firmasının "Dünyada bu kiremiti yapabilecek firmalar aranıyor" ilanını görmesiyle numuneler alıp, istenen eskitme çatı kiremitinden yaptık ve çok beğenildi. 2012 yılına kadar bizimle çalışmak için anlaşma yaptılar" diye konuştu.

Rekabete dayanamadı

İngiltere pazarına girdikten sonra her yıl yüzde 20-25 büyüme sağladıklarını anlatan Şahin, İngiltere'de el yapımı, eskitme kiremit çatı üreten 6 firmadan 2 tanesinin kendileriyle rekabet edemediği için kapandığını söyledi. Şahin, "Sonuçta 400 yıllık, 210 yıllık ve 154 yıllık üç tane İngiliz firması ayakta kaldı. Pazarda bir de Polonyalı firma var. Ancak onların ürünleri bize göre oldukça kalitesiz ve dayanıksız. Biz kalitemizle AB standartlarını yakaladık. Bunun için 2001'den beri yaklaşık 7 milyon dolarlık yatırım yaptık. En eskisi 600 yıllık bir kiliseye bile çatı yaptık. El yapımı ürünlerimiz hem eskitme yöntemi ile orjinalini aratmıyor, hem de oldukça dayanıklı. Ancak ürünlerimizi anlaşma yaptığımız İngiliz MST limited şirketinin markasıyla satıyoruz. Ürünlerimizin yüzde 90'ını İngiltere'ye, yüzde 5'ini ise Yunanistan'a satıyoruz, geri kalanı ise iç pazarda satılıyor "dedi.

Yeni projeler

Bu yıl yaşanan kriz ve kurlardaki düşüşle birlikte ihracatlarının yüzde 50 azalması üzerine İngiltere'de bir şube açmak için harekete geçtiklerini anlatan Şahin, 2010 yılı Mart ayında açacakları yerde 50 kişi istihdam edeceklerini söyledi. 150 bin dolarlık bir laboratuvar yatırımı da yaptıklarını açıklayan Şahin, İngiltere'deki firmalar da bile olmayan cihazlarla İngiltere'deki iklim şartlarını laboratuvarda oluşturduklarını vurguladı. Yeni proje çalışmalarına da değinen Şahin, İzmir Kalkınma Ajansı'na müracaat ederek, 2 milyon dolarlık doğalgazlı kurutma ve doğalgazlı tünel fırın projeleri için hibe kredi desteği alarak yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Hangi tarihi eserlerde kullanıldı?

İzmir Kızlarağası Hanı
Halil Rıfat Paşa Yalısı
İzmir Tire'de Yavukluoğlu Külliyesi
Selçuk Su Kemerleri
Başrampaşa Camii
İstanbul'da Dubai Şeyhi El Maktum yaptığı Toscano Projesi
İstanbul'da Rabi Medresesi
Söke'de İlyas Bey Camii

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingilizlerin-catisini-izmir-kremiti-susluyor_72738.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!