Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İngiltere'de İnşaattan 'Çürük Yumurta' Skandalı Çıktı

BBC'nin haberine göre İngiltere'de kişisel bilgilerin kullanımının izlenmesinden sorumlu olan Enformasyon Komiserliği (ICO), kişisel bilgileri yaklaşık kırk ayrı inşaat firmasına satan bir firmayı kapattıklarını açıkladı. Enformasyon Komiserliği, Consulting Association adlı bu firmanın yaklaşık üç bin inşaat işçisine ait gizli bilgileri

Radikal Gazetesi
İngiltere'de İnşaattan 'Çürük Yumurta' Skandalı Çıktı

İngiltere'deki inşaat sektörünün bazı önde gelen şirketleri potansiyel çalışanları araştırabilmek için sektördeki inşaat işçilerinin gizli kişisel bilgilerini satın almakla suçlandı. İş güvenliği konularını gündeme getiren işçiler de 'listede not edildi'.

BBC'nin haberine göre İngiltere'de kişisel bilgilerin kullanımının izlenmesinden sorumlu olan Enformasyon Komiserliği (ICO), kişisel bilgileri yaklaşık kırk ayrı inşaat firmasına satan bir firmayı kapattıklarını açıkladı. Enformasyon Komiserliği, Consulting Association adlı bu firmanın yaklaşık üç bin inşaat işçisine ait gizli bilgileri bulundurduğunu ve bu gizli sistemin 15 yıldır yürütülmekte olduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, bu bilgiler arasında işçilerin kişisel ilişkileri ve sendika faaliyetleri de yer alıyor. Verilen bilgiye göre, kapatılan firma ayrıca çalışanlar hakkında "tembel" ya da "sorun çıkarıcı" gibi yorumları da servis ediyordu. Bu yorumlar arasında "eski sendika temsilcisi, kesinlikle sorunlu", "İrlandalı bir eski asker, çürük yumurta" gibi ifadeler de yer alıyordu.

İş güvenliği konusu

Bunun yanında asbeste maruz kalma gibi, inşaat sahasındaki iş güvenliği konularını gündeme getiren çalışanlar konusunda da uyarılar bulunuyordu. Enformasyon Komiserliği, bu faaliyetleri Veri Koruma Yasası'nın ciddi bir ihlali olarak değerlendirdi. Sendika yetkilileri ise olayı bir skandal olarak niteleyerek hükümetin "kara liste oluşturma" faaliyerlerini yasadışı ilan etmesi çağrısında bulundu. Şu anda faaliyetini durdurduğu düşünülen ilgili firmanın sahibi, Veri Koruma Yasası'nın ihlali suçlamasıyla yargılanacağı davada suçlu bulunursa 5,000 sterlin para cezasıyla cezalandırılabilecek. Yasa, kişisel bilgilerin, şahısların kendi bilgileri dışında toplanmasını ve dağıtılmasını yasaklıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingilterede-insaattan-curuk-yumurta-skandali-cikti_67204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!