Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İngiltere'deki Kriz Büyüyor

Tutsat (mortgage) krizinin İngiltere'deki ilk kurbanı Northern Rock'ın müşterileri arasında panik havası sürmeye devam ederken ülkenin bir diğer önde gelen finans kuruluşu Alliance & Leicester da uçurumun kenarına geldi.

Cumhuriyet Gazetesiutsat (mortgage) krizinin İngiltere'deki ilk kurbanı Northern Rock'ın müşterileri arasında panik havası sürmeye devam ederken ülkenin bir diğer önde gelen finans kuruluşu Alliance & Leicester da uçurumun kenarına geldi. Alliance & Leicester'ın kredilerden sorumlu müdürü Richard Al-Dabbagh 'ın, "Var olan müşterilerimizi ödüllendirmek istiyoruz. Bu yüzden faiz oranlarımızı yüzde 6.3'e çektik. İngiltere'nin en iyi faiz oranı bizde" diyerek tanıttığı yeni kredi politikası da sonuç vermedi.

Şirketin piyasa değeri bir günde üçte bir oranında eridi. Şirketin piyasa değeri Londra Borsası'nın kapanmasına 20 dakika kala 7.3 milyar dolardan 5 milyar dolara kadar düştü. Alliance & Leicester'ın Londra Borsası'nda işlem gören hisseleri dün gün içinde yüzde 45, kapanışta ise yüzde 31 değer kaybetti. İngiltere'deki gösterge faiz oranı yüzde 5.75 iken, Alliance & Leicester'ın yüzde 6.3'e çıkardığı faiz oranları 17 Eylül - 4 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak.

İngiltere'nin en büyük finans kuruluşlarından olan Northern Rock'ın Londra Borsası'nda iki günlük kaybı yüzde 40'ları aşarken şirketin hisseleri dün de yüzde 35 düştü. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Northern Rock'ın şubelerine akın eden müşteriler, bankadan toplam 2 milyar sterlin (4 milyar dolar) çektiler. Bu miktar, İngiltere'nin beşinci büyük emlak kredisi kuruluşu olan Northern Rock'ın toplam mevduatının yüzde 8'ine denk geliyor.

İngiltere Merkez Bankası'nın sorunlu kredilerine yönelik son 30 yılın en büyük operasyonuna hazırlanırken, Maliye Bakanı Alistair Darling, Northern Rock'a yönelik olarak 'sınırsız ve süresiz' destek verileceğini, "mevduatınız güvencede" sözleriyle duyurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingilteredeki-kriz-buyuyor_56398.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!