Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İngiltere'nin En Eski Evi Keşfedildi

Arkeologlar, ülkedeki en eski evi keşfettiklerini açıkladılar. York ve Manchester üniversitelerinden bir ekibin bulduğu daire biçimdeki evin, İngiltere'nin kuzeydoğusundaki Star Carr'da, eski bir gölün yanında olduğu bildirildi. MÖ 8 bin 500 yılında inşa edildiğine inanılan, yaklaşık 11 bin yıllık göl manzaralı evin, o dönemde göçebe avcılara ait

NTV
İngiltere'nin En Eski Evi Keşfedildi

STRONG>Arkeologlar, ülkedeki en eski evi keşfettiklerini açıkladılar. York ve Manchester üniversitelerinden bir ekibin bulduğu daire biçimdeki evin, İngiltere'nin kuzeydoğusundaki Star Carr'da, eski bir gölün yanında olduğu bildirildi.        

M.Ö. 8 bin 500 yılında inşa edildiğine inanılan, yaklaşık 11 bin yıllık göl manzaralı evin, o dönemde göçebe avcılara ait olduğu belirtildi.        

Arkeologlar, evin, yaklaşık 6 bin yıllık tarihi yapı Stonehenge'den bile eski olduğunu kaydetti.        

York Üniversitesi'nden Nicky Milner, bölgedeki çalışmalarına iki yıl önce başladıklarını ifade ederken, "heyecan verici bir buluş" olarak değerlendirdiği keşif sayesinde, o dönemde insanların nasıl yaşadıklarına ilişkin renkli bir tablo elde ettiklerini kaydetti.        

Bölgede yapılan araştırmalar, evin yaklaşık 3 buçuk metre genişliğinde olduğunu, ağaçtan direklerden inşa edildiğini ve sazdan çatısı olduğunu gösterdi.        

Bölgeye muhtemelen 200 ile 500 yılları arasında insanların yerleştiği ve burada olasılıkla birçok evin inşa edildiği ifade edilirken, arkeologların aynı bölgede rastladığı bir diğer kalıntı da 11 bin yıllık kabuğu bozulmamış bir ağaç gövdesi oldu.       

Kürek parçası, ok uçları ve geyik kafa taslarının bulunduğu bölge, yerleşimcilerin yaşamlarına dair ipuçları da veriyor. Bölgede yaşayan insanların, köpek beslediklerinin, geyik, yabani domuz avladıklarının, gölde balık tuttuklarının sanıldığı belirtildi.       

Bilim Bakanı David Willetts konuyla ilgili olarak, evin önemli bir keşif olduğunu belirterek, keşfin, eski zamanla modern zaman arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları büyüleyici şekilde ortaya koyması bakımından önemli olduğunu açıkladı.        

M.Ö. 9 bin yılından kalma Star Carr Bölgesi, 1947 yılında keşfedildi.

 

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/ingilterenin-en-eski-evi-kesfedildi_81881.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!