Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

InnDesign – Otel Yapıları, Tasarım, Yenileme Fuarı ve İş Platformu Antalya’da Gerçekleşti

InnDesign – Otel Yapıları, Tasarım, Yenileme Fuarı ve İş Platformu 13-16 Kasım tarihleri arasında, kırkın üzerinde firma ve tasarım ofisinin katılımıyla gerçekleşti.

yapi.com.tr
InnDesign – Otel Yapıları, Tasarım, Yenileme Fuarı ve İş Platformu Antalya’da Gerçekleşti

Akdeniz Tanıtım organizasyonu ve Projem Dergisi iş birliği ile InnDesign – Otel Yapıları, Tasarım, Yenileme Fuarı ve İş Platformu 13-16 Kasım tarihleri arasında Konyaaltı Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kırkın üzerinde firma ve tasarım ofisinin katıldığı fuar ve iş platformunun ilk iki gününde üç farklı konu başlığında yedi oturum yapıldı.

InnDesign’da ilk panel Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) & İçmimarlar Odası’nın organize ettiği Otel Yapılarında Yangın Güvenliği Tasarım ve Uygulama Paneli’ydi. Panelden önce Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ve İçmimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biner birer açılış konuşması yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından TÜYAK Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç moderatörlüğünde Dr. Kazım Beceren, otellerde mimari yangın tasarım kaçış yolları, tahliye esasları, kaçış kapıları, yangın yalıtımından ve otel odaların özelliklerinden bahsetti. Otellerdeki en büyük yangın sebebinin yatakta içilen, unutulan sigaralar olduğunu belirten Dr. Beceren, Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ile ABD’nin National Fire Protection Association (NFPA) maddelerini karşılaştırmalı olarak anlattı.

Panelin gerçekleştiği salondan örnek veren Dr. Beceren salonda yangın çıkış sayısının doğru olduğunu ama hepsinin bir noktaya çıktığını, bu nedenle yangın çıkışlarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. TÜYAK Başkanı Taner Kaboğlu, TÜYAK’ın amaç ve çalışmalarından bahsettikten sonra otellerde söndürme sistemleri yangın dolapları, sprinkler sistemleri, itfaiye su alma ve su verme sistemleri, hidrant sistemi hakkında bilgi verdi. Kaboğlu da salondan örnek vererek sprinklerlerin yetersiz sayıda olduğunu belirtti.Yine Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç moderatörlüğünde gerçekleşen ikinci oturum ise Duhan Portakal ve Dr. Gökhan Balık’ın sunumlarıyla devam etti. Daha teknik konulara ağırlık verilen bu oturumda Duhan Portakal duman kontrol sistemleri - rehva gb # 24 otellerde duman tahliyesi, merdiven basınçlandırması konuları üzerinde durdu. Doğal ve mekanik duman tahliyesi arasındaki farklardan bahseden Portakal, duman kontrol sistemlerinin periyodik kontrol ve bakımının önemini vurguladı. “Yangın Alarm Sistemi ve Yangın Otomasyonu, Yangın Algılama Sistemi, Duyuru Sistemleri, Acil Aydınlatma, Yönlendirme, Yangın Senaryosu” başlıklı konuşmasında Dr. Gökhan Balık, acil anons sisteminden, sesli ve ışıklı uyarı sistemlerinden bahsetti.

Moderatör Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç panelle ilgili; “Türkiye’nin en büyük eksiklerinden biri yangın konusundaki bilgilerdir. Bu panelin amacı doğru bilgileri yaygınlaştırmaktı” dedi. InnDesign’ın yeni ürün ve teknolojilerin tanıtımı açısından yararlı olduğunu belirten Kılıç, fuarın bu konuda çalışanları bir araya getirmesi açısından da önemli olduğunu vurguladı.

 
Paneller Türkiye Tesisat Mühendisleri Derneği’nin (TTMD) organize ettiği Otellerde Enerji Verimli ve Sürdürülebilir Mekanik Tesisat Yatırımları Paneli ile devam etti. Moderatörlüğünü Dr. Kazım Beceren’in yaptığı oturumda Meriç Sapçı, merkezi sulu soğutma sistemlerinde düşük delta t sendromunun enerji verimliliğine etkisi hakkında konuştu. Oturumun ikinci konuşmacısı Atalay Türkeş merkezi sistemlerde yeni nesil hidronik balanslama ile enerji verimliliğinin yükseltilmesinden bahsetti.