Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnönü Stadyumu Yerine Colosseum

Beşiktaş Kulübü'nün yeni stat projesinin dış görünümü tarihi Roma amfitiyatrosu'nu andıracak. Stat, Roma'daki tarihi yapının oval görünümü, taş duvarları ve büyük sütunları örnak alınarak inşaa edilecek. Kulüp, yeni projeyi önümüzdeki günlerde Anıtlar Kurulu'na sunacak.

NTV
7 İnönü Stadyumu Yerine Colosseum

Beşiktaş Kulübü'nün yeni stat projesinin dış görünümü tarihi Roma amfitiyatrosu'nu andıracak. Stat, Roma'daki tarihi yapının oval görünümü, taş duvarları ve büyük sütunları örnak alınarak inşaa edilecek. Kulüp, yeni projeyi önümüzdeki günlerde Anıtlar Kurulu'na sunacak.

Beşiktaş Kulübü son 12 yıldır İnönü Stadı'nı yıkarak, yeni bir stat yapmak için girişimlerde bulunuyor.

Siyah Beyazlı kulüp bu konu ile ilgili ilk adımı 1998 yılında atmış (Süleyman Seba Başkanlığı döneminde) ve İnönü Stadı'nı 8 Şubat 1998 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'den yapılan başvuru ile 49 yıllığına kiralamıştı. Aradan geçen 12 yılda yeni stat yapımı için girişimler sürmüş, ama sadece 2004 yılında stat kapasitesi artırımına gidilmişti.

2003-2004 sezonu ardından yapılan çalışmalarda 18.000 olan kapasite 32.125'e çıkartılmıştı. O tarihten sonrada yeni İnönü Stadı projesi sık sık gündeme getirildi. Hatta 2008 Şubat ayında yapılan Beşiktaş mali kongresinde başkan Yıldırım Demirören yeni stadın projesini ve tasarımını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Ancak İnönü Stadı'nın bazı bölümlerinin tarihi eser değerinde olması ve stadın bulunduğu bölgenin İstanbul'un tarihi dokusunu yansıtan özellik taşıması Beşiktaş Kulübü'nü zor durumda bırakmış ve yeni stat için gerekli izinler alınamamıştı.

Anıtlar Kurulu'ndan yeni stat için izni bir türlü alamayan Beşiktaş Kulübü'nün, 2008 yılında kamuoyuna tanıttığı projeyi iptal ederek yeni bir proje hazırladığı öğrenildi. Bu projenin son yıllarda Dünya'nın bir çok ülkesinde yapılan modern görünümlü ve daha çok beton bloklar halinde yapılan bir proje olmadığı kaydedildi.

Beşiktaş Kulübü'nün hazırladığı yeni projenin Dolmabahçe Sarayı ve İnönü Stadı'nın çevresinde bulunan yapıların tarihi dokularına uyum göstereceği belirtilirken, yeni stadın dış görünümünün İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan tarihi Colosseum amfitiyatrosunu andıracağı öğrenildi.

DÜNYANIN 7 HARİKASINDAN BİRİ

Colosseum amfitiyatrosunun yapımı M.S. 80 yılında tamamlanmıştı. Dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen yapı, günümüze kadar orjinal görünümünün büyük bir bölümü korunarak görkemini korumayı başardı.

Beşiktaş Kulübü özellikle Kolezyum'un dış görünümünün belirgin özelliklerinden olan oval yapı, taş duvarlar ve sütunları örnek alınarak hazırllattığı yeni projeyi önümüzdeki günlerde Anıtlar Kuruluna sunmayı hazırlanıyor.

Haziran ayında Beşiktaş'a yeni stat konusunda kararını açıklayacak olan Anıtlar Kurulu'nun İnönü Stadı'nın yeni projesinin doğal yapıya uygunluğu göze alarak kabul etmesi bekleniyor.

Gerekli izinlerin çıkması halinde Beşiktaş Kulübü'nün hazırlıklara çok kısa bir sürede başlayacağı ve İstanbul'a turisttik değer de taşıyan bir yapıyı armağan edeceği ifade edildi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/inonu-stadyumu-yerine-colosseum_79781.html

Read Comment Section
7 Yorum Yorum Yaz
  • bence bu romanın tarıhıne benzer olursa şahane olur hemen başlasınlar inşasına keşke bir an ünce başlasalar tşk beşiktaşımıza büyük başarı bence YANITLA
  • bence güzel bir fikir, daha nice fikirler inşallah!!! yorum yapan arkadaşların bazılarına da katılıyorum, trafik açısından bence kent dışına alınmaları güzel alır. YANITLA
  • Anıtlar Kurulundan yakın çevresi ile uyumlu olmayan çirkin Swiss Otel'e ve fallik Ritz Otel'e izin var,çağdaş ve modern bir stada izın yok. Adı bile zaman içinde değişen Mithat Paşa'dan İnönü'ye dönüşen ve ileride adının bile ne olacağı bilinmeyen, mimari ve anıtsal hiç bir değeri olmayan bu yapının arkaik ve tutucu kafaların etkisine bırakılmaması gerekir. Beşiktaş Kulübü Yönetimi bu saçma projeyi çöpe atmalı ve hem Kulübü, hem taraftarları ve hem ülke mimarlık kültürünü ele güne rezil etmemelidir. İster Ulusal, ister Klüp Üyesi referansları yeterli mimarlar arasında Mimarlar Odasının denetiminde bir proje yarışması açarak geleceğe övünçle bırakılacak bir yapıt elde edilmelidir. Kulüp üyesi ve bir Mimar olarak bu uyarıyı yapmayı bir yurttaşlık görevi sayıyorum. YANITLA
  • Bizim burjuva sınıfının kültür düzeyinin bir göstergesi olarak İNÖNÜ STADYUMUNA tribün destekli saldırısına bir anlam vermekte zorlanıyorum. Sporu vahşi kapitalizmin de ruhuna uygun olarak, kitleleri uyutma aracı gibi kullanmanın yanısıra ballı kazanç kapısına dönüştüren zihniyetin yaptığı değişiklikler ve arsız reklam panoları vb saldırısına rağmen spor yapıları içinde ender rastlanan örnek bir mimari eser olarak yıllarca direnen bu çağdaş mimarlık ürününü Roma gladyatörlerini kullanarak yenme, yok etme cinliğine diyecek söz bulamıyorum. Başkalarına öykünerek bir eseri yoketmek yerine başka bir yerde yeni bir eser kazandırmayı düşünebildiğimiz günleri görebilecek miyiz acaba? 02.06.2010 ANKARA BİLAL YAKUT YANITLA
  • Doğrusu merak ettim, bu güzel yapının ilk günkü hali mi yoksa son hali mi taklit edilecek burada? Colosseum kendi başına Romanın bir simgesi, biz de Dolmabahçe stadyumunun yerine İstanbulumuzun simgesi olacak bir yapı tasarlasaydık daha güzel olmaz mıydı? YANITLA
7 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!