Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

InovİZ ile İzmir'in 'Sağlıkta Ar-Ge Merkezi' Olma Yolu Açılıyor

'InovİZ Sağlık için İzmir' adlı girişim, tıp bilimiyle teknolojiyi buluşturan biyomedikalci Türk ve yabancı akademisyenlerle yatırımcıları bir araya getiriyor. Ege Serbest Bölgesi'nde Ar-Ge merkezi ve cazibe ortamı yaratılması hedefleniyor.

Radikal Gazetesi
InovİZ ile İzmir'in 'Sağlıkta Ar-Ge Merkezi' Olma Yolu Açılıyor

'InovİZ Sağlık için İzmir' adlı girişim, tıp bilimiyle teknolojiyi buluşturan biyomedikalci Türk ve yabancı akademisyenlerle yatırımcıları bir araya getiriyor. Ege Serbest Bölgesi'nde Ar-Ge merkezi ve cazibe ortamı yaratılması hedefleniyor

İzmir, sağlık sektöründe dünyada isim yapmak, merkez olmak için kolları sıvadı.

Dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden sağlık ve biyomedikal yatırımlarında Türkiye’nin payını artırabilmek için, İzmir’de yeni bir işbirliği platformu başlıyor. ‘InovİZ’ (Inovation İzmir) ‘Sağlık için İzmir’ adlı girişim, tıp bilimiyle teknolojiyi buluşturan biyomedikal sektöründe faaliyet gösteren Türk ve yabancı akademisyenlerle özel sektör yatırımcılarını bir araya getiriyor.

24-25 Mayıs’ta

‘InovİZ’ (Inovation İzmir) ‘Sağlık için İzmir’ 1’inci Küresel İnovİZ Konferansı 24-25 Mayıs tarihlerinde Ege Serbest Bölgesi’nde (ESBAŞ) düzenlenecek konferans, yeni proje ve ortaklık girişimleri için yerli ve yabancı yatırımcıları buluşturacak. Teknoloji ve bilgi transferine ortam sağlamayı hedefleyen InovİZ, Türk-Amerikan Bilim insanları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA), EBİLTEM-Ege Üniversitesi, İZKA- İzmir Kalkınma Ajansı, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ESBAŞ-Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş gibi önemli dernek ve kuruluşların desteğiyle oluşturuldu.

ABD ve İsrail’den katılım

Konferansa ESBAŞ Başkanı Kaya Tuncer ev sahipliği yapacak. Konferansa Amerika ve İsrail’in tıp alanında tanınmış üniversitelerinden çok sayıda bilim adamı katılacak.

Konferansta farklı ülkelerden araştırmacıların ve şirketlerin katılacağı bir medikal proje pazarı düzenlenecek. Burada düşünce aşamasındaki ürünlerini geliştirmek için kaynak arayan araştırmacılarla yeni ürünlere yatırımlar yapmayı planlayanlar bir araya gelecek. Etkinlik, medikal sektöründe faaliyet gösteren şirketlere, yeni iş bağlantıları bulma konusunda destek olmayı da hedefliyor.

Ar-Ge merkezi kurulacak

ESBAŞ Başkan Yardımcısı Nimet Egeli Woodham’ın verdiği bilgiye göre, InovİZ girişimi, teknoloji ve bilgi transferine ortam sağlamak, gençlerimize eğitim ve öğretim fırsatları oluşturmak ve bu alanda Izmir’de yerli ve yabancı bilim insanlarının rahatlıkla çalışabilecekleri bir Ar-Ge merkezi ve cazibe ortamı yaratmayı hedefliyor.
Bu sayede, İzmir ve Ege Serbest Bölgesine yerli ve yabancı yatırımcıların daha rahat çekilebilmesi için bir ‘Biyomedikal Sektör Kümelenmesi’nin kurulmasını amaçlıyor. Bu amaçla, ESBAŞ, 2010 yılı tanıtım ve pazarlama çalışmalarını sağlık sektörüne odaklı olarak belirlemiş olup, Dubai ve ABD ve İsrail’de dünyaca ünlü etkinliklere katıldı.

ESBAŞ Başkan Yardımcısı Nimet Egeli Woodham ayrıca şunları söyledi: “InovİZ girişiminin birinci hedefi teknoloji ve bilgi transferine ortam sağlamak. Bu amaçla İzmir’de yerli ve yabancı bilim insanlarının rahatlıkla çalışabilecekleri bir Ar-Ge merkezi ve cazibe ortamı yaratılması amaçlanıyor. Böylece, İzmir ve Ege Serbest Bölgesi’nde yerli ve yabancı yatırımcıların rahatlıkla çekilebileceği bir Biyomedikal Sektör Kümelenmesi oluşabilecek.

Bu bağlamda EBİLTEM Bilim ve Teknoloji Merkezi Direktörü Prof. Fazilet Vardar Sükan’ın, ‘AB Avrupa Bölgesel Yenilik Platformu Araçları Bölgesel Yenilik Ortaklığı Pilot Projeleri’ne yapmış olduğu girişimler neticesinde InovİZ projesinin bu platformda da kabul görmesi sağlamıştır.”

Kimler katılacak?

* ABD Drexel Üniversitesi’nde ‘Optik Beyin Görüntülem’e alanında ‘Ürüne Dönüşebilir Araştırma’ çabalarının liderliğini yapan Prof. Banu Onaral. Onaral, sağlık sektöründe Türkiye’nin gelecekte alacağı role yönelik çalışmalarını katılımcılara aktaracak.

* Toplantıya İsrail’den katılacak Kudüs Biyoteknoloji Enstitüsü’nün Kurucusu ve halen Müdürlüğünü yapmakta olan Dr. Shirley Kutner, ESBAŞ heyeti ile İsrail’de yaptığı görüşmeden, geliştirdikleri biyoteknolojilerin Türkiye’ye transferi konusunda da her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

* Tel Aviv Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Mickey Scheinowitz ise sağlık sektöründe inovasyon konusuna değinecek.

* Bugüne kadar 400’den fazla bilimsel makalesi yayınlanan, ABD’nin Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bilim ve Sağlık Sistemleri Fakültesi Yöneticisi Prof. Rahamim (Rami) Seliktar, biyomedikal alanındaki deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

* Aynı Fakülteden Hücre Dokusu Mühendisliği bölümünden Peter Lelkes de, Biyomalzemeler ve Doku Mühendisliğinde ABD’deki en son gelişmeler hakkında katılımcıları bilgilendirecek.

* Konferansın katılımcıları arasında Silikon Vadisi’nde kurulu bulunan sivil toplum örgütü Türk American Business Connection Başkanı Efe Orhun da buluyor. TABC ileri teknoloji yatırımlarında Türk ve ABD’li şirketler ve profesyonellere arasında bağlantı kuruyor. 

Medikal proje pazarı

Konferansın ikinci gününde farklı ülkelerden araştırmacıların ve şirketlerin katılacağı bir medikal proje pazarı düzenlenecek. Bu etkinlikle düşünce aşamasındaki ürünlerini geliştirmek için kaynak arayan araştırmacılar ile yeni ürünlere yatırımlar yapmayı planlayan yatırımcıları bir araya gelecek. Ayrıca etkinlikle;

* Üretici şirketlere biyomedikal teknolojiler üzerine tartışma fırsatı sunmak ve bilgi transferine olanak tanımak,

* Medikal sektöründe faaliyet gösteren şirketlere yeni iş bağlantıları bulma konusunda yardımcı olmak,

* Konferansa katılan medikal firmaları ile araştırmacılar arasındaki işbirliğini artırmak mümkün olacak.

* ‘Biyomedikal teknoloji’ esas olarak tıpta teşhis ve tedavi amacıyla kullanılabilecek tüm madde, malzeme, aparat ve cihazların üretimiyle ilgilenen bir teknoloji dalı. Sağlık sektöründe farklı amaçlar için kullanılan maddelerin (ilaçlar, aşılar, büyüme faktörleri, hormonlar, proteinler, oligopeptidler, oligonükleotidler, vb.) özellikle modern biyoteknoloji teknikleri kullanılarak sentezi/üretimi, kısaca ‘sağlık için biyoteknoloji’ günümüzde uluslararası düzeyde en çok yatırım yapılan bilim ve teknoloji dalları arasında ön sırada yer alıyor ve hızla gelişiyor.

 

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/inoviz-ile-izmirin-saglikta-ar-ge-merkezi-olma-yolu-aciliyor_79547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!