Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Faaliyetleri Hâlen Pozitif Tarafta Seyrediyor

THBB’nin “Hazır Beton Endeksi” 2024 Mart Ayı Raporu’na göre; şubat ayında pozitif tarafa geçen Faaliyet Endeksi, mart ayında sınırlı bir azalmaya rağmen pozitif kısımda kalmayı başardı.

yapi.com.tr
İnşaat Faaliyetleri Hâlen Pozitif Tarafta Seyrediyor (Fotoğraf: AA)

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) Hazır Beton Endeksi 2024 Mart Ayı Raporu’na göre, şubat ayında pozitif tarafa geçen Faaliyet Endeksi martta da sınırlı bir azalmaya rağmen pozitif kısımda kalmayı başardı. Güven ve Beklenti Endeksleri ise tam tersine eşik değerin altında kaldı. Güven Endeksi mart ayında yükselmesine rağmen bu artış yeterli olmadı. Beklenti Endeksi ise mart ayında geriledi. Faaliyet Endeksi pozitif değerde kalsa da Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük seyretmesi, yılın ikinci çeyreğinde inşaat açısından iyimser bir öngörüde bulunmak için erken olduğunu gösteriyor.

Geride bıraktığımız mart ayında Faaliyet dışındaki endeksler geçen yılın aynı ayına göre azalmış durumda. En fazla daralma ise Beklenti Endeksi’nde görüldü. Faaliyet Endeksi’ndeki yükselişin, eşik değere oldukça yakın olduğu dikkat çekti. Bu durumda Faaliyet’teki yükseliş anlamlı olmakla birlikte yeterli değil. Faaliyet Endeksi’ndeki yükselme, Güven ve Beklenti’deki gerilemeyi karşılayamadığı için Birleşik Beton Endeksi sınırlı da olsa gerilemiş durumda.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Şubat ayında pozitif tarafa geçen Faaliyet Endeksi, mart ayında sınırlı bir azalmaya rağmen pozitif kısımda kalmayı başarmıştır. Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük seyretmesi, yılın ikinci çeyreğinde inşaat açısından iyimser bir öngörüde bulunmak için erken olduğunu göstermektedir.” dedi.

Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan THBB Başkanı Yavuz Işık, şöyle konuştu: “Konut fiyatlarında pandeminin de etkisiyle 2020 yılından itibaren başlayan artış eğilimi 2022 yılında ivmelenerek devam etmiş ve 2022 yılının son çeyreğinde tepe seviyesine çıkmıştır. 2022 yılı sonundan itibaren konut fiyatlarının artış eğiliminde azalma başlamıştır. Geride bıraktığımız dönemde konut fiyatları ve konut maliyetleri, eskisi kadar hızlı olmasa da hâlen artmaktadır. Deprem bölgesi ve kentsel dönüşümün yoğun olduğu iller dışında inşaat sektöründe talep hâlen zayıf görünmektedir. Her ne kadar seçim sonrası sürece ilişkin olumsuz beklentiler ortadan kalsa da, konut talebinin düşük kalacağı ve bankacılık sektöründe konut talebini destekleyecek bir hamle gelmeyeceği beklentisi yeni projelere başlama iştahını düşürmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-faaliyetleri-halen-pozitif-tarafta-seyrediyor_204544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!