Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Maliyetlerinde Yüzde 10,8'lik Rekor Artış

Yılın ikinci çeyreğinde inşaat maliyetlerinde rekor düzeyde artış yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı, 2005=100 Temel Yıllı Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, bu yılın nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 10,8, 2007'nin son çeyreğine göre yüzde 21,51, aynı dönemine göre ise yüzde

Referans Gazetesi
İnşaat Maliyetlerinde Yüzde 10,8'lik Rekor Artış

Yılın ikinci çeyreğinde inşaat maliyetlerinde rekor düzeyde artış yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2005=100 Temel Yıllı Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, bu yılın nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 10,8, 2007'nin son çeyreğine göre yüzde 21,51, aynı dönemine göre ise yüzde 22,29 artış gösterdi. İnşaat maliyetlerinde dört dönem ortalamalara göre artış ise yüzde 11,29 oldu.

Yıllık enflasyon yüzde 10 dolayında seyrederken, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre artışın yüzde 22'yi aşması dikkati çekti. Bu artışın da işçilik ücretlerinden çok malzeme maliyetlerinden kaynaklandığı belirlendi. Yılın ikinci döneminde geçen yılın aynı dönemine göre işçilik endeksinde yüzde 10,77'lik artış olurken, malzeme maliyetlerindeki artış yüzde 25,65'i buldu.

İnşaat maliyetlerinde, 2007 yılının ikinci döneminde, bir önceki döneme göre yüzde 0,98, bir önceki yılın son dönemine göre yüzde 5,03, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,80 ve dört dönem ortalamalara göre ise yüzde 14,59 artış gerçekleşmişti.
    
Demirde zam olabilir

Öte yandan, Nursan Demir-Çelik AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Keleş, bu yıl zam rekorları kıran demir fiyatlarında son günlerdeki gerilemenin müteahhitleri yanıltmaması gerektiğini ifade ederek, ağustos ayında yeniden yüksek zam sürecinin başlayabileceği görüşünü savundu.

Keleş, cevher ve hurda dahil tüm metallerin son 6-7 aylık süreçte tarihi rekorlar kırdığını, fiyatların yüksek düzeyini koruduğunu, petroldeki tarihi rekorların bu sürecin devam etme olasılığını artırdığını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-maliyetlerinde-yuzde-10-8lik-rekor-artis_62809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!