Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat mı Yapılacak Koruma mı Sağlanacak?

Foça Kazıları Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit'in inşaat izni verilen araziye sabaha karşı öğrencileriyle giderek kazı yapıp lahitleri ortaya çıkarmasının ardından, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu bugün, konuyu karara bağlamak için toplanacak.

Milliyet Gazetesi
İnşaat mı Yapılacak Koruma mı Sağlanacak?

oça Kazıları Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit'in inşaat izni verilen araziye sabaha karşı öğrencileriyle giderek kazı yapıp lahitleri ortaya çıkarmasının ardından, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu bugün, konuyu karara bağlamak için toplanacak. Daha önce nekropol alanında inşaat yapılmasına izin veren Koruma Kurulu'nun bugün alacağı karar merakla bekleniyor.

'Burada tarih yatıyor'
Söz konusu alanda halen kazıları sürdürmekte olan Foça Kazıları Başkanı Prof. Ömer Özyiğit şöyle konuştu:

"Şu anda yaptığımız kazılar, 1994 ve 2004 yıllarında Koruma Kurulu'na vermiş olduğum raporların tamamen doğru olduğunu gösterdi. Altta antik Phokaia kentinin dünyanın en büyük kentlerinden biri olduğu zamana ait, yani arkaik döneme ait yapıların kalıntılarını buluyoruz. Üstünde ise Helenistik döneme ilişkin lahit ve kiremit mezarlar var. Daha üstte ise Roma döneminde zengin mutfak kültürünün belgeleri olan seramiklerin binlerce üretim örnekleri bulunuyor."

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Yasası'nın 6. maddesine göre ören yerleri ve nekropollerin, korunması gerekli kültür varlığı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yiğit şöyle devam etti:

'Kepçeler zarar verdi'
"Ancak daha önce Koruma Kurulu söz konusu kazı alanında ortaya çıkan lahitlerin taşıttırılmasına karar vermiş, kazı başkanı olmama karşın, ilke kararlarına aykırı olarak benim görüşümü de almamıştı. İzmir Müze Müdürlüğü arkeologları da lahitleri, kepçelerle parçalayarak bulundukları yerden dışarıya çıkarmışlardı. Öğrencilerle yaptığımız kazılarda İzmir Müzesi arkeologlarının parçaladığı taş lahitlerin altında başka lahitlerin de bulunduğu ve bütün lahitlerin İzmir Müzesi'nin kepçe operasyonu sırasında büyük zarar gördüğü ortaya çıktı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-mi-yapilacak-koruma-mi-saglanacak_48296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!