Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörü, Asgari Ücret Tarifesinin İptalini Tartışıyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve bu birliğe bağlı Şehir Plancıları Odası’nın belirlediği asgari ücret tarifesinin, Rekabet Kurulu

Zamanb>Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve bu birliğe bağlı Şehir Plancıları Odası’nın belirlediği asgari ücret tarifesinin, Rekabet Kurulu kararıyla iptal edilmesi mühendis ve mimarlar tarafından sevinçle karşılandı.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal eden uygulama, belirlenen tarifeye göre fatura ibraz edilmeyen projelerin oda tarafından imzalanmamasına neden olurken, asgari tarifeyi piyasa fiyatlarının 3–5 katı düzeyinde tutuyordu. Bu durum piyasadaki rekabeti kaldırıp mühendis, mimar ve şehir planlamacılarının iş almalarını zorlaştırıyordu.

TMMOB Yalova Temsilcisi Erol Tatar, Resmi Gazete’de yayımlanan kararı çifte standart olarak değerlendirdi. Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odalar Birliği’nden asgari ücret tarifesinin kaldırıldığına yönelik bir yazı gelmediğini vurgulayan Erol Tatar, yazı gelinceye kadar asgari ücret tarifesini uygulayacaklarını söyledi. Tatar “Berberlerin bir fiyat tarifesi var. Doktorların bir fiyat tarifesi var. Mimarlara gelince serbest ticaret kuralları içinde bir eksiklik var. Çifte standart uygulanıyor. Bu yanlışsa bütün meslek gruplarının tarifesini de kaldırmak gerekir.” dedi.

Şehir Planlamacıları Odası Yalova Temsilcisi Mehmet Gürgen ise, Ankara’dan asgari ücret tarifesinin iptaline yönelik yazı aldıklarını ve yazıya binaen bu uygulamayı kaldırdıklarını söyledi. Mehmet Gürgen, asgari ücret tarifesinin kaldırılması ile devletin vergi denetiminin ve gelirinin azalacağını, 1 milyarlık iş alan şehir planlamacısının 50 milyon liralık fatura kesebileceğini kaydetti. İnşaat Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Lemi Kulunyar da asgari ücret tarife uygulamasının kaldırılmasının inşaat mühendislerinin iş disiplinine uygun olmadığını ifade ederek karara tepki gösterdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-asgari-ucret-tarifesinin-iptalini-tartisiyor_4811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!