Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörü Büyümeye Geçecek

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı “Konut sektöründe 2010’da da çok büyük bir açılma beklemiyorum. Çünkü mevcut stokların tamamen eritilmediğini gözlemiyoruz” dedi. Erdal Eren, 2010’un ikinci yarısından sonra yeni konut projelerinin de başlayacağını belirtti.

Hürriyet Ankara
İnşaat Sektörü Büyümeye Geçecek

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründe 2009 yılında gerçekleşen yüzde 16,3 küçülmeye ilişkin “Bu küçülme rakamını dip olarak düşünüyorum. 2010, 2009’a göre büyümeye geçeceğimiz bir yıl olacak” dedi.

Sektörde toparlanma izleri

Eren, yaptığı açıklamada, 2009 yılı 3. çeyrekte sektördeki daralmanın yüzde 19’a yaklaştığına işaret ederek, dördüncü çeyrekte yüzde 6,6 daralmanın “biraz daha toparlanma anlamına gelebileceğini” kaydetti. “Sektörde toparlanma izlerinin görülüp görülmediğinin” sorulmasına karşılık Başkan Eren, gözlenmeye başladığını söyledi. Türkiye’de inşaat sektörünün ana eksenini konut sektörü ve kamu altyapı yatırımlarının oluşturduğunu kaydeden Eren, 2004-2006 sürecinde yap-sat sektöründe patlama yaşandığını ve talep miktarının üzerine arzın gerçekleştiğini anlattı.

Stoklar tamamen eritilmedi

Krizin panik etkisi ile vatandaşta gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili ihtiyatlı olma eğilimi birleşince talebin düşük kaldığını belirten Eren, “Konut sektöründe 2010’da da hala çok büyük bir açılma beklemiyorum. Çünkü mevcut stokların tamamen eritilmediğini gözlemliyoruz. Ama 2010’un ikinci yarısından sonra yeni konut projeleri de inşallah başlayacak” dedi. Eren, 4. çeyrekte küçülmenin yüzde 6,6 ile sınırlı kaldığını, bunda da kamu altyapı yatırımlarının büyük rol oynadığını söyledi. Erdal Eren, şunları kaydetti:

Bütçe şartları

“Kamu altyapı yatırımlarında hükümet, inşaat sektörünün daha fazla küçülmesini önlemek üzere kamu altyapı yatırımlarını 2009’da çok destekledi. Bu hemen hemen dünyanın bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki reçetenin birinci adımıydı. Kamu altyapı yatırımlarının hükümetler eliyle desteklenmesi, 2009’da özellikle karayolları ve DSİ gibi yatırımcı kuruluşlara ödenek aktarması imkanlarıyla, bütçe şartlarını biraz zorlamak pahasına oldu. Senenin ikinci yarısından itibaren yoğun bir altyapı çalışması trafiği yaşadık. O nedenle son çeyrek biraz daha iyi geçti. 2010’da da öyle olacak.” Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, yılın ikinci yarısından itibaren karayolu projelerine çok büyük ilave ödenek paketi imkanı yaratıldığını ifade etti.

Eren: Baz etkisi olacak

2009’daki küçülme rakamını “dip olarak düşündüğünü” kaydeden Eren, “2010, 2009’a göre büyümeye geçeceğimiz bir yıl olacak” dedi. Bu noktada baz etkisinin sorulmasına karşılık Eren, “Baz etkisi de tabii söz konusu olur, 2009’a göre hesaplanacağı için. 2009’dan daha kötü bir yıl, inşallah ekonomi olarak da inşaat sektörü olarak da geçirmeyeceğiz” yanıtını verdi.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-buyumeye-gececek_78197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!