Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörü Büyürken, Konut Tarafında Durgunluk Yaşandı

GYODER'in ''Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektörü 2011-1. Çeyrek Raporu''na göre, yaşanan ekonomik krizin ardından 2010 yılının ilk yarısında normalleşme, ikinci yarısında ise yeniden büyümeye başlayarak geçiren gayrimenkul sektörü, 2011 yılının ilk çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) büyümeye devam etti. Raporda ayrıca, yılın ilk çeyreğinde inşaat

yapi.com.tr / AA
İnşaat Sektörü Büyürken, Konut Tarafında Durgunluk Yaşandı

GYODER'in ''Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektörü 2011-1. Çeyrek Raporu''na göre, yaşanan ekonomik krizin ardından 2010 yılının ilk yarısında normalleşme, ikinci yarısında ise yeniden büyümeye başlayarak geçiren gayrimenkul sektörü, 2011 yılının ilk çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) büyümeye devam etti. Raporda ayrıca, yılın ilk çeyreğinde inşaat sektörünün hızlı büyümesine karşın konut sektörü tarafında durgunluğun yaşandığını bildirdi.

Türkiye ekonomisinin yüzde 11 büyüyerek rekor kırdığı ilk çeyrekte, inşaat sektörü de yüzde 14,8 büyüme gösterdi. Kamu inşaat harcamaları yavaşlarken, özel sektör inşaat harcamalarında çok hızlı bir genişleme yaşandı.

İnşaat sektörünün hızlı büyümesinin yanında, konut sektörü tarafında yılın ilk çeyrek döneminde bir durgunluk gözlemlendi. 2011 yılının ilk çeyrek döneminde alınan konut yapı ruhsatı sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre gerileyerek 91.911'e indi. Bunun yanı sıra kullanıma sunulan konut arzını yansıtan yapı kullanım izin belgesi sayısı geçen yılın aynı çeyrek dönemine göre yüzde 7,5 artarken, bir önceki çeyreğe göre yüzde 13,8 gerileyerek 94.167'ye düştü.

Rapora göre, 2011 yılının ikinci çeyreğinde açılan 11 yeni alışveriş merkezi (AVM) ile toplam AVM sayısı 278'e yükseldi.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinde ve inşaat sektöründe yaşanan hızlı büyümeyi değerlendirerek, hane halkı tüketiminde ve borçlanmasında yaşanan artışın, risk oluşturduğuna dikkati çekti. Gökkaya, şunları kaydetti:

''Türkiye'de ilk çeyrek dönemde inşaat sektöründe iki haneli büyüme devam etmiştir. İnşaat harcamalarında özel sektör kaynaklı hızlı bir genişleme yaşanmıştır. Hızlı büyüme daha çok önceki dönemlerde başlayan işlerin devamı ile sürmüştür. 2011 yılı birinci çeyrek döneminde Türkiye ekonomisinde büyüme hızlanarak sürmüştür. Bu büyüme, gayrimenkul sektörü için daha uygun koşullar yaratmakla birlikte, büyüyen ekonomiyi soğutma ihtiyacına yönelik çalışmalar da yürütülmektedir. Nitekim hane halkı tüketiminde ve borçlanmasında hızlı genişleme önemli bir risk olarak görülmeye başlanmış, tüketicinin borçlanma ve harcama olanaklarına yönelik ilave önlemler gündeme gelmiştir. Bu önlemlerin hayata geçmesi halinde hem konut hem de ticari gayrimenkul pazarlarında tüketici talebinin yavaşlaması kaçınılmaz olacaktır.''

Yılın ilk çeyreğinin konut sektörü için bir durağanlaşma ve sindirme dönemi olduğuna işaret eden Gökkaya, yeni konut başlangıçları ve konut satışlarının zayıf seyrettiğini, konut fiyatlarında da artışların durağan olduğunu, kredi iştahı devam ediyor olmakla birlikte kredi faiz oranlarındaki artış eğiliminin, yılın ikinci yarısında yavaşlamaya yol açabileceğine dikkati çekti.

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-buyurken-konut-tarafinda-durgunluk-yasandi_88197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!