Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörü, Ekonomi ve AB İlişkileri

YÜF (Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu), 21 Ekim 2008 tarihinde, İstanbul'da TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın onur konuşmacısı olarak katıldığı "İnşaat Sektörü, Ekonomi ve AB İlişkileri" başlıklı bir basın toplantısı gerçekleştirdi. YÜF Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel ve TÜSİAD

yapi.com.tr
İnşaat Sektörü, Ekonomi ve AB İlişkileri

YÜF (Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu), 21 Ekim 2008 tarihinde, İstanbul’da TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın onur konuşmacısı olarak katıldığı “İnşaat Sektörü, Ekonomi ve AB İlişkileri” başlıklı bir basın toplantısı gerçekleştirdi. YÜF Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel ve TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda inşaat sektöründe ve ekonomideki son gelişmeler tartışıldı.

YÜF Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili açılış konuşmasında, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın inşaat sektörüne de yansıdığını belirtirken, 2008 yılının ilk çeyreğinde inşaat sektörünün % 3,1 oranında büyüdüğünü, ikinci çeyrekte bu oranın % 0,9 oranında kaldığını söyledi.

İğnebekçili sözlerine şöyle devam etti:

“Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu’nu oluşturan alt sektörlerin 2008 yılı ilk altı ayı ile geçen yılın ilk altı aylık durumlarını mukayese edecek olursak, hazır beton sektörü % 35, agrega sektörü % 15, kireç sektörü % 10, prefabrik sektörü % 8,5 küçülürken, çimento sektöründe ise hiç büyüme yaşanmadı. Yılın üçüncü çeyreğinde muazzam düşüş daha da artarak hazır beton, agrega ve prefabrik sektörlerinin yanı sıra çimento sektörünün de negatife geçtiğini görüyoruz. Genelde konut talebindeki daralma ve bunun sonucunda konut fiyatlarının düşeceği beklentisi ile tüketicilerin konut alımını ertelemesi ve TOKİ’nin toplu konut üretimini yavaşlatması, inşaat sektöründe durgunluğun temel nedenlerini oluşturuyor. Global sarsıntıların etkisinin asgariye indirilmesi amacıyla inşaat sektöründe yeniden büyümenin başlatılmasının önemini vurgulamak isteriz. Unutulmamalıdır ki, kriz döneminde artması beklenen işsizlik sorununun hafifletilmesi, öncelikle inşaat sektörüne yeniden ivme kazandıracak politikaların hayata geçirilmesine bağlıdır. Kamu yönetiminin altyapı yatırımlarına ağırlık vermesi ve bu meyanda asfalta göre düşük maliyet ve yüksek katma değere sahip ‘Beton Yollar Yapımı’ önerimizin mutlaka dikkatle değerlendirilmesini bekliyoruz. Ayrıca, deprem riski yüksek metropoliten alanlarda kentsel dönüşüm projelerinin süratle hayata geçirilmesi, depreme mukavim yapı stoğumuzun artırılması yanı sıra sektörümüzün büyümesi ve ekonomideki durgunluğun aşılmasında önemli katkı sağlayacaktır.”

YÜF Hakkında:

Yapı ürünleri sektörünün rekabet gücünün artırılarak uluslararası ekonomik sistemde etkinliğinin artırılması hedefiyle 2005 yılında kurulan YÜF (Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu), bünyesinde halen altı birlik bulunduruyor: AGUB (Agrega Üreticileri Birliği), KÜB (Beton Katkı Üreticileri Birliği), KİSAD (Kireç Sanayicileri Birliği), TÇMB ( Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği), THBB ( Türkiye Hazır Beton Birliği) ve TPB (Türkiye Prefabrik Birliği).

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-ekonomi-ve-ab-iliskileri_64246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!