Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörü olmadan Ekonomik Büyüme Beklenmemeli

2008 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamları ile inşaat sektörünün büyüme trendindeki rolünü arttırdığını açıklayan İMSAD, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan; sektörün lokomotif etkisini kanıtladığını ve inşaat sektöründe büyüme olmadan genel ekonomik büyüme beklenemeyeceğini belirtti.

yapi.com.tr
İnşaat Sektörü olmadan Ekonomik Büyüme Beklenmemeli

2008 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamları ile inşaat sektörünün büyüme trendindeki rolünü arttırdığını açıklayan İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan , sektörün lokomotif etkisini kanıtladığını ve inşaat sektöründe büyüme olmadan genel ekonomik büyüme beklenemeyeceğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamlarında inşaat sektörünün ilk 6 ayda yüzde 2,0 büyümesini yorumlayan Orhan Turan, 2001 krizinden bu yana inşaat sektörünün GSYH’ya katkısını 1,5 puan arttırdığını ve 2008 ilk yarısında katkının yüzde 6,5’a ulaştığını belirtti. Turan açıklamasını şöyle sürdürdü: "İnşaat sektörü ekonomideki lokomotif etkisini GSYH’ya katkısıyla teyit etti. Bununla birlikte, ilk 6 ay sonunda kamu sektörünün inşaat yatırımlarındaki yüzde 20,5’lik bir gerileme söz konusu. Buna karşılık özel sektörün inşaat yatırımlarında ise yüzde 7,4’lük bir artış görüyoruz. 3. ve 4. çeyrekte, yani yılın ikinci yarısında bütçe hedeflerini aşmadan, Hükümetin kamu altyapı yatırımlarına ağırlık vereceğini tahmin ediyoruz. Yerel seçimler nedeniyle bir yatırım hamlesi başlatılacak. Bu yatırımlar sektörümüz tarafından takip edilmelidir" dedi.

Önümüzdeki dönemde yapılacak kamu yatırımlarında kaynak israfının önlenmesinin ancak kaliteli inşaat malzemesi kullanımı ile mümkün olacağını belirten İMSAD Başkanı Turan, inşaat sektörü için iç pazarda özellikle kamu yatırımlarında gerçek rekabet ortamının sunulmasının önemini vurguladı. Bu konuda adil yaklaşımın önemini vurgulayan Turan, son zamanlarda gerçek rekabet ortamı konusunda sorunların arttığı konusunda bilgiler aldıklarını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) başkanının da benzer bir konuya değindiğini, büyümenin dinamosu olan inşaat sektöründe hedefin çok büyük olduğuna işaret eden Turan, bu hedefe ulaşırken sektör olarak kamudan tek beklentinin; sektörün dile getirdiği sorunlara çözüm önerilerinin dikkate alınması, kaliteli yapıya ulaşmada gerekli ortamın öncelikle kamu yatırımlarından başlatılması ve iş yapış ortamının buna uygun hazırlanması olduğunu açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-olmadan-ekonomik-buyume-beklenmemeli_63655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!