Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnşaat Sektöründe Batan Firmaların Yüzde 3'ü Geçmeyeceğini Belirten TOKİ Başkanı: Ölen Ölür Kalanlar Savaşır

Altyapısı olmayan firmaların batacağını söyleyen Bayraktar, "Batanlar yüzde 3'ü geçmez" dedi. Maliyet artışlarının inşaatların kalitesini düşüreceğine yönelik uyarılara katıldığını belirten TOKİ Başkanı, denetimlerin sıkılaştırılması önerisinde bulundu.

Dünya Gazetesioplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, zor günler yaşayan inşaat sektörüyle ilgili olarak "Ölen ölür, kalanlar savaşır" değerlendirmesinde bulundu. Altyapısı olmayan firmaların batacağını söyleyen Bayraktar, "Batanlar yüzde 3'ü geçmez" dedi. Maliyet artışlarının inşaatların kalitesini düşüreceğine yönelik uyarılara katıldığını belirten TOKİ Başkanı, denetimlerin sıkılaştırılması önerisinde bulundu.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, son dönemde inşaat sektöründe yaşanan sıkıntıları Dünya'ya değerlendirdi. Sektörün yaşadığı zorluklar nedeniyle kalitesiz malzeme kullanılacağına yönelik uyarılara katıldığını belirten Bayraktar, normal enflasyonun üzerinde olan sektördeki enflasyon artışının inşaatçılar tarafından karşılanamayacak boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, şunları şöyledi:

"Malzeme olsun, ara eleman olsun, tünel kalıbı olsun, kule vinci olsun sektörel yapı bunu taşıyamadı. Çimentoda ilk başlayan fiyat artışı bu işi patlattı. Ama çimentodaki artış yüzde 20'lerde kaldı. Demir yüzde 60, bakır ve kablo yüzde 80, alçı yüzde 80 arttı. Bu da sektörde iş yapan, taahhüt işi yapan ya da satış yapmak isteyen kesimi ciddi bir şekilde zora sokacak."

Batanlar yüzde 3'ü geçmez
Sektörün sorunun çözümü için gerçekçi çözümler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, altyapısı zayıf olan inşaat şirketlerinin batacağını, güçlü olanların ise işlerini geciktirebileceğini söyledi.

Batan şirketlerin oranının yüzde 3'ü geçmeyeceğini söyleyen TOKİ Başkanı, denetim zaafiyetine de vurgu yaptı. Bayraktar, "Devletin en büyük görevi yargı ve denetimdir. İnşaat için ruhsat alırken 3 ay uğraşıyorsun, 100 tane imza attırıyorsun ondan sonra denetim yok. Denetim çok sıkı olmalı. Bir hastalık geldiği zaman insanın yarası neredeyse oradan hastalık bulaşır. İnşaatlarda denetim zayıflığı olursa, virüs oradan girer, kaliteyi düşürür. Onun için denetimlerin çok daha ciddi hale getirmek lazım" dedi. Bayraktar, kendilerinin denetim konusunda yeterli olamadıklarını da itiraf etti.

Devlet memuruyum elimden geleni yaptım
TOKİ'nin kendisine iş yapan müteahhitler için hazırladığı, KDV ve hak edişleri içeren 6 maddelik çözüm planının yeterli görülmediğinin hatırlatılması üzerine Bayraktar, "TOKİ olarak elimizden gelenler bunlardır. Biz devlet memuruyuz. Yeni kolaylaştırmalar, yeni argümanlar peşindeyiz. Uğraşıyorum" dedi.

TOKİ'nin Erzurum, Eskişehir, Trabzon, Denizli ve İzmir şantiyelerinden birer tanesini fesh ettiklerini söyleyen Bayraktar, "Başka yok. Sıkıntıda olan müteahhitler var ama fesih durumuna gelenler bunlar" diye konuştu.

TOKİ'nin 7 milyar YTL'lik alacağı olduğunu söyleyen Erdoğan Bayraktar, "Bize bir şey olmaz. Bu bir savaştır. Ölen ölür kalanlar savaşmaya devam eder. Kalanlar bizimdir demiyorum. İş savaşında savaş kazanmak için yapılır. Savaş derken iş savaşı, üretim savaşı, ülkenin kalkınma savaşından bahsediyorum. Bu iş savaşında yürüyemeyenler, tökezleyenler ayrılırlar. TOKİ çok sağlam. Biz işlerimizi bitiririz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunde-batan-firmalarin-yuzde-3u-gecmeyecegini-belirten-toki-baskani-olen-olur-kalanlar-savasir_46849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!