Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektöründe Bölünmüş Arazi Korkusu

Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Sinan Aygün, ''Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu''nda 9 Şubat 2007 tarihinde yapılan değişikliğin, inşaat sektöründe arsa sorununa yol açtığını bildirdi.

Zaman Gazetesib>Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Sinan Aygün, ''Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu''nda 9 Şubat 2007 tarihinde yapılan değişikliğin, inşaat sektöründe arsa sorununa yol açtığını bildirdi.

Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, çok hisseli ve küçük boyutlardaki tarımsal arazilerin daha fazla küçülmemesi için bu hisselerin üçüncü şahıslara devrini engelleyen yasanın, inşaat sektörüne arsa, emlak sektörüne konut freni yaptırdığını öne sürdü.

Söz konusu yasayı ''Bu yasa topal yasa, bölücü yasa'' olarak nitelendiren Aygün, İnşaat-Emlak sektörüne ivme kazandıracağı söylenen Mortgage Yasası'nın tartışıldığı bir dönemde, ilgili yasada yapılan değişikliğin arsa ve konut sorununa yol açacağını savundu.

Tarım arazilerinin daha da küçülmesini önlemek ve tarımsal üretimin verimini artırmak amacıyla yasanın 8. maddesinde yapılan değişikliğin, bölünemez büyüklükteki tarım arazileri üzerinde, birlikte mülkiyetin mevcut olması durumunda, bu arazilerin ifraz edilemeyeceği, payların üçüncü şahıslara satılamayacağı, devredilemeyeceği ve rehnedilemeyeceği hükmünü içerdiğini söyledi. Aygün şöyle dedi:

''Ancak, tarım arazilerinin bölünme derdi, şu anda şehirleri gerdi. Büyük şehirlerdeki arsaların büyük çoğunluğu bu durumda. Büyük çoğunluğu, tarım arazisi niteliğini yitirmiş, arsa durumundalar. Öncelikle bunların ayıklanması lazım. Kimse hissesini satamıyor, devredemiyor. İnşaat sektörü orta vadede arsa bulamaz, konut üretemez duruma gelir. Emlak sektörü ile birlikte 200'e yakın sektör bu durumdan olumsuz etkilenir.''

Acilen Değiştirilmeli
Yasada yapılan değişikliğin, acilen değiştirilmesini talep ettiklerini kaydeden Aygün, ''Nazım İmar Planı içerisindeki arsaları bu yasa kapsamı dışında bırakmadılar, kaş yaparken göz çıkardılar. Nazım İmar Planı içerisindeki arsalar, bu yasanın dışına çıkarılmazsa, hisse sahipleri arasında husumet çıkar. Bu iş kan davasına dönüşür'' dedi.

Yasa Ne Diyor?
Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda 9 Şubat 2007 tarihinde yapılan değişikliğe göre, mutlak tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 20 dönüm, dikili tarım arazilerinde 5 dönüm, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 3 dönüm altındaki araziler, miras hukuku bakımından bölünmez eşya niteliği kazanmış bulunuyor. Buna göre bu büyüklükteki araziler ifraz edilemiyor, üçüncü şahıslara satılamıyor, devredilemiyor. Yasa, Nazım İmar Planı içerisindeki arazileri kapsam dışında tutmadığı için, tarım arazileri sorunu, büyük şehirlerdeki inşaat ve konut sektörünü olumsuz etkiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunde-bolunmus-arazi-korkusu_51887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!