Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektöründe Sınav ve Belgelendirme AB Projesi

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), inşaat sektöründe nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine yönelik 'İnşaat Sektöründe Sınav ve Belgelendirme AB Projesi'ni uygulamaya başladı.

yapi.com.tr / AA
İnşaat Sektöründe Sınav ve Belgelendirme AB Projesi

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), inşaat sektöründe nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine yönelik 'İnşaat Sektöründe Sınav ve Belgelendirme AB Projesi'ni uygulamaya başladı.

İNTES'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 18 ayda tamamlanacak proje ile akademisyenler, eğitim kurumlarından oluşan temsilciler, saha mühendisleri ve elemanlarından oluşan mesleklere özel 'Mesleki Yeterlilikler Uzman' kadrosu oluşturulması amaçlanıyor.

Bu çerçevede, ulusal standartları ve yeterlilikleri onaylanmış olan her meslek için sınav materyalleri, sınav soru ve cevapları, pratik sınav soruları ve değerlendirme rehberleri ve sınav metotları hazırlanacak ve İNTES'in bünyesinde, Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Sistemine ait bilgi işlem sistemi kurulup işletilecek.

Ulusal yeterlilikleri kabul görmüş 9 mesleğe ait sınav ve belgelendirme uygulamaları kapsamında 450 işçi adayın yetkinlikleri değerlendirilecek. Yetkinlik belgesi sahibi olmaya hak kazanan adayların, İNTES Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezinde kurulacak sistem ile kariyer gelişimleri takip altına alınacak ve mesleki bilgi-beceri-yetkinlik düzeylerinde yetersizlikleri tespit edilen işçiler ise eksik oldukları alanda uygun eğitim programlarına yönlendirilecek.

Proje ile her türlü eğitim düzeyine sahip Türk işçilerinin yurt içi ve yurt dışında belgeleri ile birlikte istihdam edilmeleri imkanı artacak, istihdamda uluslararası hareketliliğin artması sektörde işçi ve işveren kesiminde belge bilincini artıracak. Bu proje ile nitelikli yapı üretimi, meslek haritaları ve seviyelerinin belirlenmesi ile ulusal ve uluslararası uyumun sağlanması ve hayat boyu eğitim bilincinin yaygınlaştırılması, iş sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra çevre bilincinin geliştirilmesi sağlanacak.

Projenin hedef grupları arasında, işçiler, işverenler, saha mühendisleri, teknikerler, teknisyenler, mesleki eğitim veren kurum ve kuruluşlar ile teknik eğitimciler bulunurken, İNTES, bu projede Gazi Üniversitesi İnşaat Bölümü ve Avrupa İnşaatçılar Konfederasyonu (EBC) ile işbirliği yapıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunde-sinav-ve-belgelendirme-ab-projesi_86628.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!