Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörüne Özel Yönetim Sistemi

Güney Kore’nin başkenti Seul’de 29 Haziran - 2 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenen 18. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nde, İvme Yönetim Danışmanlık Genel Müdürü ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İnşaat Yüksek Mühendisi Fırat Şükrü Eker ile Alarko Taahhüt Grubu Sağlık -Güvenlik - Çevre Müdürü Volkan Kurt, “Büyük İnşaat Projelerinde İş

yapi.com.tr
İnşaat Sektörüne Özel Yönetim Sistemi Fırat Şükrü Eker

Güney Kore’nin başkenti Seul’de 29 Haziran - 2 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenen 18. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nde, İvme Yönetim Danışmanlık Genel Müdürü ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İnşaat Yüksek Mühendisi Fırat Şükrü Eker ile Alarko Taahhüt Grubu Sağlık -Güvenlik - Çevre Müdürü Volkan Kurt, “Büyük İnşaat Projelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetiminde Yaşanan Zorluklar” başlıklı bir bildiri sundu.  Sunulan bildiride, büyük ölçekli inşaat projelerinde sağlık ve güvenlik yönetiminde başarı sağlanabilmesi için projeye özgü yönetim sistemi uygulanması, etkin taşeron yönetimi ve tüm ilgililerin konuya katılımının sağlanmasının önemi vurgulandı.

Kongreye Türkiye’den kabul edilen iki bildiriden biri olma özelliğini taşıyan bu bildiride, inşaat projelerinde yaşanan sağlık ve güvenlik ile ilgili zorluklar ve bunları aşmanın yolları vurgulandı.  Fırat Şükrü Eker bildiride, inşaat projelerinde sağlık ve güvenlik yönetiminin, tasarım süreçlerinden başlayarak inşaat sonuna dek risk yönetim teknikleri uygulanarak ele alınması gerektiğinin önemini vurguladıklarını belirtti. Eker, sağlık ve güvenlik konularının ek maliyet olarak görülmemesi gerektiğini çünkü risk yönetimi zafiyetinden dolayı oluşabilecek iş kazaları veya işe bağlı hastalıkların direkt veya endirekt maliyetleri beraberinde getirdiğinin altını çizdi. Eker, bu maliyetlerin de proje başında öngörülebilecek önlem alma maliyetinin çok çok üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

Eker, bildiride şu noktaları öne çıkardıklarını belirtti: “İnşaat projeleri uygulanırken tasarım yönetimi, organizasyon yapısı ve taşeron yönetimi, eğitim, iletişim ve katılım süreçlerinin yönetimi, saha uygulamaları ve performans yönetimine bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşılmalı. Proje, sonuna dek bitmeyen bir süreç olarak düşünülmeli. İnşaat projelerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetiminde yaşanan zorlukların aşılması her projeye özgü bir yönetim sisteminin tasarlanması ve uygulanması ile mümkün olabilir. Bu sistemin de başarıya ulaşmasında yönetim taahhüdü ve gerekli kaynakların sağlanması şart. Bu noktadan hareketle uluslararası bir çalışma yapılarak sadece inşaat sektörüne yönelik ihtiyaca cevap verecek bir yönetim sistemi standardı geliştirilmesini şart görüyoruz.”

Kongre’de sunulan bildiride, Alarko Taahhüt Grubu tarafından yürütülen dört büyük inşaat projesinde yaşanan zorluklar ve çözüm önerileri de sunuldu. Böylece Kongre’ye katılan 3 binin üzerindeki delege önerilen tavsiyelerin pratikte nasıl hayata geçirilebileceği konusunda bilgilendirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorune-ozel-yonetim-sistemi_62598.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!