Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörünün Toplarlanması Zaman Alacak

Kompen A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Erdal Küçükşehir, inşaat sektörünün 2004 yılında reel bir büyüme göstermediğini belirterek, ''Geçmiş 10 yıla

yapi.com.tr
İnşaat Sektörünün Toplarlanması Zaman Alacak

b>Kompen A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Erdal Küçükşehir, inşaat sektörünün 2004 yılında reel bir büyüme göstermediğini belirterek, ''Geçmiş 10 yıla bakıldığı zaman 1992-1993 yıllarından bu yana sadece 1997 yılında % 4,6 büyüyen sektör, özellikle 1999 yılından bugüne inanılmaz ölçüde küçülme göstermiştir'' dedi.

Ülke ekonomisinde önemli bir konuma sahip olan inşaat sektörünün ilgili yan sektörlerle ulusal gelirin içindeki payının %30'lar seviyesinde olduğunun altını çizen Küçükşehir, uygulanan ekonomik politikalar ile yatırımların % 60'ını oluşturan ve finansmanı kamu tarafından sağlanan yatırımların durması ile birlikte inşaat sektörünün arzu edilen grafiği yakalayamadığını belirtti. Bu sebeple 2004 yılında inşaat sektörünün büyümesinin çok zor olduğunu vurgulayan Küçükşehir şunları söyledi: ''Krizlerin etkisi silinse bile sektörün toparlanması bir süreç alacaktır. 2004 yılı inşaat sektörü açısından 2003'ten daha kötü geçmemiştir. Ancak bir düzelmeden bahsetmek de mümkün değildir.

2004 yılı içerisinde bir önceki yıla göre üretim ve satış rakamları artmış ancak kârlılıkta büyük bir erime görülmüştür. En büyük girdi kalemleri olan çimento ve demirde Irak ve Çin pazarı fiyatların artmasına sebep olmuş, bu da inşaat maliyetlerini artırmıştır. Ancak halkın satın alma gücünde herhangi bir iyileşme olmamıştır. Bizim faaliyet gösterdiğimiz pencere ve kapı sektöründe de aynı sıkıntılar yaşanmıştır. Artan petrol fiyatları karşısında girdiler yükselmiş ancak artış göstermeyen piyasa koşullarında herkes pazarını korumak uğruna kârlarından vazgeçmek zorunda kalmıştır.''
İnşaat sektöründe firmaların önümüzdeki süreçte maliyetlerini düşürmek için çalışmalar yapmak zorunda kalacağını söyleyen Erdal Küçükşehir, üretimde verimlilik ve AR-GE çalışmalarına önem veren firmaların ayakta kalabileceğini belirtti.

Kompen A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Erdal Küçükşehir, 2004 yılının ihracat olarak da büyük sürprizler yarattığını belirterek, ''Pencere ve kapı sektörü ihracatı büyük ölçüde ihracatını dolar üzerinden gerçekleştirmekte olup bu anlamda kurlar dikkate alındığında büyük ölçüde zarar etmiş ancak yurt içindeki daralan piyasa koşulları karşısında bu zararı sineye çekmiştir. Kompen
olarak 2004 yılında ihracatımızı 2003 yılına göre %30 artırmamıza rağmen artan maliyet rakamlarını yurt dışı müşterilerimizden talep etmekte büyük sıkıntılar yaşanmıştır. İhracat rakamlarımızın bu denli başarılı olmasında kalite anlamında Avrupa Birliği ülkelerinin kalite sertifikalarına sahip olmamızın büyük bir önemi bulunmaktadır. CE ve EN normları ile alakalı da Kalite Güvence Bölümümüzün üniversitelerle ve Pükad derneği ile görüşmeleri devam etmektedir. Bu tür belgelerin özellikle pencere ve kapı sektöründe haksız rekabetin önlenmesi anlamında büyük bir getirisi olacağını düşünmekteyiz'' dedi.

Kompen A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Erdal Küçükşehir, Kompen A.Ş. olarak 2004 yılı içerisinde kapasite artırmak ve ürün çeşitliliğini artırmak için çeşitli yatırımlar yaptıklarını ve bu yatırımların 2005 yılında da devam edeceğini de vurgulayarak ''Kapasitemizde % 20 büyüme gerçekleştirdik. Ancak inşaat sektöründe görünen o ki 2005 yılında da çok büyük bir sıçrama gerçekleşmeyecektir. Zira bütçe rakamları incelendiğinde yatırımlar açısından 2005'in 2004 yılından daha iyi olacağı söylenemez'' dedi.

Günümüzde dünya çapında iş yapabilme yeteneğine, bilgi ve birikimine sahip inşaat firmalarımızın bulunduğunu ve PVC sektöründeki yoğun rekabet ve kalite anlamındaki boşluğun da AB sürecinde yavaş yavaş ortadan kalkacağını söyleyen Küçükşehir, kalite ve AR-GE anlamında ciddi yatırımlar yapan firmaların daha da büyüyerek sektörü temsil edeceklerinin altını çizdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunun-toplarlanmasi-zaman-alacak_21983.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!