Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat ve Tarıma Odaklanıp 2008'de Halka Açılacağız

50'nci yılını kutlayan Tekfen Grubu, önümüzdeki dönemde inşaat ve tarıma odaklanacak. Holdingin başkanı Erhan Öner, "Bildiğimiz işi en iyi yapma felsefesindeyiz. En geç 2008'de halka açılacağız" dedi.

Sabah Gazetesi0'nci yılını kutlayan Tekfen Grubu, önümüzdeki dönemde inşaat ve tarıma odaklanacak. Holdingin başkanı Erhan Öner, "Bildiğimiz işi en iyi yapma felsefesindeyiz. En geç 2008'de halka açılacağız" dedi.

Tekfen Grubu Şirketleri Başkanı Erhan Öner 50. yılını kutlayan Tekfen Holding'in bugüne kadar yurtdışında gerçekleştirdikleri taahhüt işlerinin 3 milyar doları bulduğunu açıkladı. Öner, 2010 yılına kadar Tekfen Grubu'nun yurtdışında mevcut işlerle birlikte 7 milyar dolarlık bir hacme ulaşacaklarını söyledi. Erhan Öner, Grubun inşaat ve tarım sektörlerine odaklanacağını açıkladı.

Halka arz tarihi 2008
Tekfen Holding'in 50. yıldönümü nedeniyle önceki akşam bir basın toplantısı düzenleyen Öner, grubun 2006 yılı cirosunun 1 milyar 250 milyon doları bulacağını ve grubun bunun "Bildiği işi en iyi yapmak" felsefesiyle, Türkiye'nin en kritik iki sektörü olan inşaat ve tarıma odaklanacağını açıkladı. Grubun lokomotifi olan bu iki sektörde Tekfen liderliğini güçlendirerek, çekirdek odaklı büyüme stratejisi izliyor. Grup, konsolide cirosunu 5 yılda 1 milyar 250 milyon dolardan, 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Tekfen Holding Başkanı Erhan Öner, holdingin halka açılması için, 1 sene önce bir proje başlattıklarını ancak o günün şartları içinde durduklarını söyledi. Öner, "O günlerde elimizdeki yurtdışı taahhüt işlerimiz 650 milyon dolardı. Şimdi 2 milyar dolar. Samsun Gübre'yi yine henüz satın almamıştık. Bankacılıkta bir ortaklığımız yoktu. O nedenle50 YILLIK ORTAKLIK... 50nci yıldönümünü kutlayan Tekfeni (soldan sağa) Nihat Gökyiğit, Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar kurdu.gelecek potansiyelini görerek durdurmuştuk. Ortam uygun olursa, halka açılmayı planlıyoruz. 2007'de olmazsa 2008'de mutlaka gerçekleşecek" dedi.

Öner, yurtdışındaki taahhüt işlerinde artık Çin firmalarının da rakip olarak ortaya çıktığını belirterek kendilerinin de Çinli bir firma ile yurtdışı taahhüt işlerinde işbirliği için görüşme yaptıkları söyledi. Öner 'Özellikle insan kaynağı açısından Çinlilerle görüşüyoruz. Artık ne yazık ki Türkiye'de yurtdışına çalıştıracak işçi bulmak çok zor. Eskiden kapımızda kuyruk olurdu. Artık kimse çalışmak istemiyor. Bu nedenle, Pakiskanlı, Çinli işçiler artık bu sektörde daha fazla çalışıyorlar" dedi.

Anadolu'ya Akmerkez
Erhan Öner, emlak geliştirme grubunun birkaç yıl önce ayrı bir şirket haline getirildiğini hatırlatarak Akmerkez, Taxim Residences projelerini gerçekleştirdiklerinin söyledi. Öner, Bodrum'da yeni bir projeye başlayacaklarını da belirterek, İstanbul'un Anadolu yakasında yeni bir Akmerkez kurmak için görüşmelerin sürdüğünü ama çok ortaklı bir yapıya sıcak bakmadıklarını söyledi. Gayrettepe-Levent- Maslak hattında çok fazla alışveriş merkezi olduğunu belirteren Öner, zaman içinde konseptlerin değişeceğini kaydetti.

Tarım teknoloji ile tanışacak
Tekfen Grup Şirketler Başkanı Erhan Öner, Türkiye'de tarımda yatırımı olan en büyük grup olarak bu misyonun gereklerine göre hedef belirlediklerine değiniyor. Sektörün gelişimine öncülük ettiklerini belirten Öner sözlerini şöyle sürdürüyor: "AR-GE alanında ziraat fakülteleriyle yakın işbirliği içersinde çalışıyoruz. Türk tarımı ve toplumuna çinko gübreyi Toros kazandırdı. Tarım sektörüne girdiğimiz andan itibaren çiftçiyi eğitiyor, modern tarıma yönelik bilinçlendirmeye gayret ediyor ve tarımda teknolojik dönüşümü sağlamayı hedefliyoruz. Türk tarımının, dünya standartlarına erişmesini sağlamak için yatırım, eğitim ve işbirliği çerçevesinde işlerimizi yürütüyoruz." Öner,Tarımsal Sanayi Grubu içerisinde tahıl ticareti ile termanilcilik faaliyetlerinin iş hacmini artırmak istediklerini söyledi.

Olimpiyat Stadı yaptım 3.5 saatte ulaşamadım
Tefken Holding Grup Şirketler Başkanı Erhan Önen Olimpiyat Stadı ile ilgili tartışmalara da açıklık getirdi. Öner, stadın haziran ayında yapılacak olimpiyatlar için dizayn edildiğini hatırlattı. Önen stadla ilgili bir anısını şöyle aktardı: "Olimpiyat Stadı'nı açılış maçına onur konuğu olarak davet edildik. Ancak trafik nedeniyle 3.5 saat sonra yaptığımız stadın ışıklarını görebildik" Tekfen Taahhüt Grubu Başkanı Ümit Özdemir de 56 milyon dolarlık bir yatırımla Kuzey Tribünü'nün yükseltilip rüzgârın kesileceğini açıkladı.

Rakamlarla Tekfen

Toplam varlıklar: 1 milyar 116 milyon dolar
Ciro(2006 tahmini): 1 milyar 250 milyon dolar
Çalışan sayısı: 15 bin kişi
Bağlı olan kuruluşlar:40 şirket, 13 ortaklık, 15 iştirak

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-ve-tarima-odaklanip-2008de-halka-acilacagiz_49685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!