Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnşaat Yavaşlasa da Lokomotif Sektör Olmaya Devam Edecek

Özellikle son iki yıldır önemli bir büyüme gösteren inşaat sektörü, piyasalardaki son dalgalanmanın ardından faiz oranlarındaki yükselişle birlikte yavaşlama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Zaman Gazetesizellikle son iki yıldır önemli bir büyüme gösteren inşaat sektörü, piyasalardaki son dalgalanmanın ardından faiz oranlarındaki yükselişle birlikte yavaşlama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Pek çok inşaat firması ve müteahhit, talepte bir gerileme yaşandığını belirterek, işlerin durgunluğundan dert yanıyor ve çözüm yolları arıyor.

Bu amaçla kredi oranlarını sabitleyen Buketak Yapı İnşaat, Kuveyt Türk ile yaptığı anlaşmayla da konut kredisinde aylık yüzde 0,98’lik kâr payı tespit etti. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, inşaat sektörünün geleceğinin çok parlak olduğunu söylüyor. “Bir zamanlar tekstil hareketli diye herkes o sektöre girerken bugün ise inşaat sektörü istila ediliyor.” tespitinde bulunan Asmalı’ya göre işi bilmeyenlerin konut yapması inşaatın geleceğini tehdit eden ciddi bir sorun. Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusunun konut ihtiyacını hiç bitirmeyeceğini kaydeden Asmalı, 2005’teki kadar olmasa da büyümenin süreceğini düşünüyor. Piyasalarda yaşanan son dalgalanmanın inşaat girdi maliyetlerini yükselttiğini anlatan Asmalı, çelik, kapı, bakır ve demir fiyatlarının ortalama yüzde 40 arttığına dikkat çekiyor.

Geçen yılki hareketliliğin ancak iki sene sonra yeniden yakalanabileceğini öne süren Asmalı dalgalanma sonrası sağlam firmaların ayakta kalacağını, zayıf firmaların ise rüzgârın önünde savrulacağını ifade ediyor. Mevcut projeler dışında çok fazla yeni proje gelmeyeceğini düşünen Asmalı, “İnşaat 1-2 sene yavaş büyüse de pek çok sektörün önünde yer alacaktır. Araştırmalar da gösteriyor ki İstanbul’da sadece 3 milyon kişi sağlıklı evlerde yaşıyor. Yaklaşık 7 milyon kişi ise varoşlarda ve eski binalarda oturuyor. Bu insanların sağlam konutlara ihtiyacı var. Fiyat olarak makul ve kaliteli projeler sürecek.” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-yavaslasa-da-lokomotif-sektor-olmaya-devam-edecek_46841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!