Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İnşaatçının Nefesi Kesildi"

ABD'de başlayan mortgage krizinin Türkiye'ye yansıması olarak değerlendirilen sektördeki durgunluk müteahhitleri zor duruma soktu. Büyük heyecanla başlanan milyar dolarlık projeler kaynak bulmakta sıkıntı çekerken, bazı firmalar da borçlarını ödemekte zorluğa girdi.

Vatan Gazetesi
"İnşaatçının Nefesi Kesildi"

ABD’de başlayan mortgage krizinin Türkiye’ye yansıması olarak değerlendirilen sektördeki durgunluk müteahhitleri zor duruma soktu. Büyük heyecanla başlanan milyar dolarlık projeler kaynak bulmakta sıkıntı çekerken, bazı firmalar da borçlarını ödemekte zorluğa girdi. Piyasada böyle bir sıkıntı yaşandığı için yılların duayen inşaatçısı İbrahim Cevahir, yarım kalan projelere teklif götürmeye başladı.

Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir gazetelere verdiği ilanlarla zorda kalan müteahhitlerin yarım kalmış projelerini almaya hazır olduğunu belirtti. Gazetede yayınlanan ilanda "İstanbul-İzmir ve Ankara’da bulunan en az 200 daire ve 10 bin metrekare ve üzeri olan yarım kalmış inşaatlarınızı satın alabiliriz" ifadesi dikkati çekti. İlanda isim yazmıyordu. Ancak araştırdığımızda sözkonusu ilanı verenin yılların kurt işadamı İbrahim Cevahir olduğu anlaşıldı.

İlanı verenin kendisi olduğunu doğrulayan Cevahir Holding’in patronu İbrahim Cevahir, "Kimse şu anda içinde bulunduğumuz durgunluğu hesaplamadı. Büyük heyecanla, milyar dolarlık temeller atıldı. Şimdi birçok proje yarım kalmış, ilerlemiyor" dedi. Müteahhitlerin projelerini cesaretle başladığını anlatan Cevahir, “Kriz inşaatı olumsuz etkiledi. Müteahhitler bankalara olan borçlarını ödeyemiyor. İnşaatlara başlanırken daireleri bitmeden satabileceklerini planladılar. Satamadılar. Şimdi birçoğu batma endişesi içinde. Ben küçük kârlarla büyük ve ciddi projelere talibim. Bunları alarak kaldıkları yerden devam etmek istiyorum. Zira yüzlerce hatta binlerce proje yarım kalmış durumda” diye konuştu.

Cevahir’i yaparken demirin tonu 235 dolardı, şimdi 1.700 dolar

İbrahim Cevahir, konut satışlarındaki durgunluğun yanısıra inşaat malzemesi fiyatlarındaki artışın da müteahhitleri çok zorladığına dikkat çekti. Cevahir “Ben alışveriş merkezini yaparken demiri 235 dolardan almıştım. Şu anda 1.600-1.700 dolarlara çıkmış durumda” diye konuştu “Bende para var” diyen Cevahir, Şişli’deki Cevahir Alışveriş Merkezi’nde yüzde 50’lik payını Kuveyt Yatırım Ajansı’na 2 yıl önce 400 milyon dolara satmıştı.

ÜFE’ye değil mal grubundaki artışa bakılsın

Kamudan iş alan müteahhitler, demir fiyatlarındaki artış nedeniyle “mağdur duruma düştüklerini” belirterek, oluşan fiyat farkının yüklenicilere “doğru yansıtılabilmesi” için ilgili kararnamede değişiklik yapılmasını istiyor. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Genel Başkanı Şükrü Koçoğlu, demirin Aralık ayında ton fiyatının KDV hariç 779 YTL olduğunu, 4 ay içinde yüzde 90 artarak, 1.478 YTL’ye ulaştığını belirterek “Aynı dönemde ÜFE ise yüzde 12. İdarelerin ÜFE’ye değil, malzeme gruplarındaki artışa göre fiyat farkı ödemesi zorunlu olması gerekir” dedi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatcinin-nefesi-kesildi_61459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!