Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnşaatta da Rota Ortadoğu

Afrika, Asya ve Ortadoğu’da gerek bina yapımlarında gerekse altyapı projelerinde inşaat faaliyetlerine hız veren Türkiye, bir yandan büyümesine katkı sağlarken diğer yandan da bölgede denetim gücünü arttırıyor.

Cumhuriyet Gazetesi
İnşaatta da Rota Ortadoğu

Son dönemde Suriye, Rusya, Libya’nın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeyle karşılıklı vizeleri kaldıran ve ticaret anlaşmaları yapan Türkiye, inşaat sektöründe de gelişmekte olan dünyayla bağlarını güçlendiriyor. AP’nin haberine göre, AB’ye katılım sürecinin yavaş ilerlediği Türkiye, ‘İslamcı kökenli’ AKP hükümetinin yürüttüğü stratejiyle birlikte gelişmekte olan ülkelerle, özellikle de İslam ülkeleri ve eski Sovyet cumhuriyetleriyle ekonomik ilişkilerini arttırdı.

Haberde AKP’nin politik bakış açısının ekonomik ilişkilere de yansıdığı ifade edilirken Türk inşaat firmalarının 80’den fazla ülkede faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Haberden çıkan ayrıntılar şöyle:

* Türk inşaat firmaları Japon firmalarla birlikte Dubai’nin yeni metro hattının inşasını yürütüyor. Kazakistan ve Kürt yönetimi kontrolündeki Kuzey Irak’ta çok sayıda inşaat projesinde yer alıyor.

* Türk müteahhitleri henüz Avrupa, ABD ve Japonya’daki dev rakipleriyle rekabet edemese de yurtdışı projelerinin değeri 2000 yılında 750 milyon dolar iken, bu 2008’de 23.6 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl ise krizin etkisiyle 20 milyar dolara indi.

* Türkiye’nin 2009’a ait yurtdışı inşaat projelerinin yüzde 35’i Afrika’da bulunuyor.

* Türk inşaat firmaları eski Sovyetler Birliği’nde lider konumda. Yapı projeleri en fazla Rusya’da yürütülürken bunu Libya ve eski Sovyet cumhuriyetleri Türkmenistan ve Kazakistan izliyor.

* 2009’da Angola ve Brezilya’da Türk firmaları ilk işlerini aldı. Ayrıca, Katar, Romanya, Afganistan, Irak ve Cezayir’de çalışmalarını hızlandırdı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatta-da-rota-ortadogu_81047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!