Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaatta Hareketlilik için İngiliz Modeli Önerisi

İngiliz hükümetinin krizden çıkmak için ilk konut mülkiyetine faizsiz kredi kullandırmaya başladığını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, benzer bir uygulama ile Türkiye'de konut alımlarının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Referans Gazetesiİngiliz hükümetinin krizden çıkmak için ilk konut mülkiyetine faizsiz kredi kullandırmaya başladığını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, benzer bir uygulama ile Türkiye'de konut alımlarının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Belirli koşullara bağlı olarak konut kredilerinde faiz oranlarının bir kısmının devlet tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini söyleyen Özgen, "Faiz oranları düşürülerek, yeni konut alımları teşvik edilmeli. Benzer bir uygulama İngiltere'de yapıldı. Halen aylık faizin yüzde 1.5-1.7 düzeyinde olduğu konut kredilerinde bu faiz yükünün bir kısmının devlet tarafından üstlenilmesi ve faiz yükünün yüzde 1'lere çekilmesi durumunda konut talebinin artmasına büyük bir katkı sağlanır" dedi. Özgen, buna göre yıllık 200 milyon TL civarında faiz desteği ile 100 bin konut için 7 yıl vadeli 100 bin YTL kredi kullanımının desteklenmesinin mümkün olduğunu vurguladı.
    
Konut kredileri yavaşladı

Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi olan Özgen, inşaat sektörünün 2007 yılı 3. çeyreğinden itibaren ciddi bir durgunluk içine girdiğine dikkat çekerek önceki yıllarda yüzde 25'e varan büyüme hızları kaydeden sektörün, 2008'in 1. çeyreğinde yüzde 3,1, 2. çeyreğinde yüzde 0,9 büyüme gösterdiğini kaydetti.

Konut kredisi kullanımının 2006'da faiz oranlarının artması sonucu yavaşladığını, 2008'de 37 milyar YTL düzeyinde kaldığını ifade eden Özgen, "ABD'de konut kredisi stoku GSMH'nin yüzde 85'i, AB ülkelerinde yüzde 40-50'si Türkiye'de ise 37 milyarlık konut kredisi GSMH'nin yüzde 6'sı kadardır. Konut kredisi alan kişi sayısı 600 bin civarında. Bu kredilerde geri dönüş sorunu yoktur. Dolayısıyla Türkiye'de konut kredisi stokunun 70-80 milyar TL gibi, GSMH'nin yüzde 10'u bir büyüklüğe çıkması mümkün" diye konuştu. Özgen, böyle bir gelişmenin son dönemde ülke genelinde artan konut stokunun erimesine ve inşaat yatırımlarının ivme kazanmasına imkân sağlayacağını savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatta-hareketlilik-icin-ingiliz-modeli-onerisi_64454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!