Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'İnsanları ile Yaşayan Şehir': Bursa

Fransız Lyon ACT Press'te çalışan gazeteci Ahmed Jemai tarafından hazırlanan ''İnsanları ile Yaşayan Şehir Projesi''ne Türkiye'den Bursa'nın seçildiği bildirildi.

yapi.com.tr
'İnsanları ile Yaşayan Şehir': Bursa

Fransız Lyon ACT Press'te çalışan gazeteci Ahmed Jemai tarafından hazırlanan ''İnsanları ile Yaşayan Şehir Projesi''ne Türkiye'den Bursa'nın seçildiği bildirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın dünyaya tanıtılmasını sağlayacak ''İnsanları ile Yaşayan Şehir Projesi'' kapsamında Fransız gazeteci Ahmed Jemai ve asistanı Rabia Ben Abdullah'ı Heykel'deki tarihi belediye binasında konuk etti.

Avrupa'nın 4 şehrini kapsayan projede Bursa'ya da yer verdiklerini, bu kapsamda kentin tarihi, turistik ve sosyoekonomik yapısıyla ilgili 26 dakikalık bir belgesel hazırlayacaklarını ifade eden Jemai, belgeselin Fransa, Almanya ve İsviçre'deki televizyon kanallarında yayınlanacağını belirtti.

Recep Altepe de tüm kent dinamiklerini yönetime dahil etmeye çalıştıklarını belirterek, yapılacak projelerde siyasi parti farkı gözetmeksizin tüm kent dinamiklerinin, sivil toplum teşekküllerinin ve derneklerin görüşlerini aldıklarını söyledi. Türkiye'de yerel yönetimlerin 5 yılda bir değiştiğini dile getiren Altepe, şöyle konuştu:
    
''Bu nedenle şehrin hafızası da 5 yılda bir sıfırlanıyor. Bunun hizmetleri olumsuz etkilememesi için daha önce görev yapan belediye başkanları ve kent yöneticileriyle sürekli diyalog halinde oluyoruz ve çalışmalarımızı paylaşıyoruz. Amacımız iyi fikirlerle konsensüs sağlayarak kentin kaynaklarını yerinde kullanmak. Bunun için de Bursa Kent Konseyi aracılığıyla halkımızın taleplerini alarak oluşturduğumuz 800'e yakın projemiz var.''
    
Fransız gazeteci Jemai'nin, ''Bursa bir Avrupa kenti midir? AB üyeliğine nasıl bakıyorsunuz?'' şeklindeki sorular üzerine Altepe, Bursa'nın bir Avrupa şehri olduğunu özellikle Doğu Avrupa ile tarih boyunca bağları bulunduğunu ifade etti.
    
Bursa'nın ürettiği malın yüzde 80'ini Avrupa'ya pazarlayan bir şehir olduğunu dile getiren Altepe, ''Bugüne kadar sanayi, tarım ve hizmet alanındaki birikimlerimiz, burada yatırım yapan yabancı firmalar, bizim Avrupa ile olan bağımızı gösteriyor. Ancak biz bugünlere AB üyesi olarak gelmedik. Hedefimiz sivilleşme, demokratikleşme alanında çok daha ileriye gitmek'' diye konuştu.
    
Fransız ekip, proje kapsamında hazırlanacak 26 dakikalık belgesel için Ulucami, Yeşil Türbe, Haraççıoğlu Medresesi, Balibey Han, Kapalı ve Uzun Çarşı ile hanlar bölgesinden görüntü aldı. (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/insanlari-ile-yasayan-sehir-bursa-_79106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!