Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnsanlık için 'Rezerve' Edildi

Artvin'in Camili (Macahel) köyü, UNESCO koruması altına girdi. Camili, Türkiye'den UNESCO'nun 'İnsan ve biyosfer rezervi projesi'ne dahil edilen ilk bölge oldu.

Radikal
İnsanlık için 'Rezerve' Edildi

b>Artvin'in Camili (Macahel) köyü, UNESCO koruması altına girdi. Camili, Türkiye'den UNESCO'nun 'İnsan ve biyosfer rezervi projesi'ne dahil edilen ilk bölge oldu.

UNESCO, 17 ülkeden 22 siti, koruma altındaki biyosfer rezervi içeren bölge ilan etti. Tüm dünyada 102 ülkeden 482 site, listede. UNESCO, 'biyosfer rezervleri ve biyolojik çeşitliliğin korunmasıyla, ekonomik kalkınma ile kültürel değerlerin devamlılığı arasındaki çatışmaların, sürdürülebilir şekilde çözülmesine dönük bir yaklaşım oluşturulmasını' hedefliyor.
Biyosfer rezervi ise bir koruma alanı değil, 'koruma alanı yaklaşım biçimi.' Bir biyosfer rezervi, üç bölgeden oluşuyor: Koruma, tampon ve gelişme bölgesi. Bunlar iç içe halkalar olarak düşünüldüğünde, 'koruma bölgesi', mutlak koruma alanı. Tampon bölgede kullanım söz konusu, ama sınırlı. Gelişme bölgesi hem korunan hem belli bir disiplinle halka açılan bölgeler. Halkın bölgeyi sahiplenmesi için eğitimler dü-zenleniyor, UNESCO uygulamayı denetliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insanlik-icin-rezerve-edildi_29631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!