Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnternette "Arama" Havayı Kirletiyor

Bilim adamlarının yaptığı hesaplamalara göre, internette basit bir arama bile atmosfere saniyede 0.02 gram karbondioksit salıyor.

Milliyet Gazetesi
İnternette "Arama" Havayı Kirletiyor

Bilim adamlarının yaptığı hesaplamalara göre, internette basit bir arama bile atmosfere saniyede 0.02 gram karbondioksit salıyor.

Harvard Üniversitesi fizikçilerinden Alex Wissner-Gross’un hesabına göre, Google’de iki kez arama yaparken, elektrikli ısıtıcıda bir fincan çay için su kaynatırken ortaya çıkan kadar karbondioksit salınıyor. Wissner-Gross’un hesabına göre, bir fincan çay için ısıtıcı kullanırken atmosfere 15 gram karbondioksit salımı gerçekleşiyor. Google’daki tek bir aramanın çevreye maliyetiyse 7 gram karbondioksit oluyor.

Kendisine ait enerji tüketimi ve karbondioksit salımı konusunda bugüne dek bilgi vermeyen Google, veri merkezlerinin yeri konusunda da bir açıklama yapmıyor. Dünyada günde 200 milyon internet araması yapılırken, bilgisayarlarla internetin neden olduğu sera gazı emisyonları ve enerji tüketimi büyük endişe kaynağı oluyor.

Havayolları kadar zararlı

Endüstri alanında analizler yapan Gartner firmasının bir raporuna göre, küresel bilişim endüstrisi, atmosfere dünyanın tüm havayolları kadar zarar veriyor. Havayolları, toplam karbondioksit emisyonunun yüzde 2’si kadar sera gazına neden oluyor. Wissner-Gross’un hesabına göre basit bir internet sayfasını bile görüntülemek atmosfere saniyede 0.02 gram karbondioksit salıyor.

Çevre konularında danışmanlık veren İngiliz carbonfootprint.com’un yöneticisi John Buckley’in hesabına göreyse bir Google araması 1-10 gram arasında karbondiokside neden oluyor. Bir bilgisayarı yalnızca açık tutmak bile saatte 40-80 gram arasında salınımı anlamına geliyor. Second Life isimli sanal dünyada bir karakter sahibi olmanın yıllık elektrik maliyetiyse 1.752 kilovat, ki bu rakam bir Brezilyalının yıllık elektrik ihtiyacına eşit.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/internette-arama-havayi-kirletiyor_65726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!