Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İNTES: “Kayıtlı İstihdam ile İş Güvenliğine Uygun Ortam”

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu. Koloğlu, “İş kazalarını kayıtlı, nitelikli ve eğitimli işgücü ile önleyeceğiz” dedi.

yapi.com.tr
İNTES: “Kayıtlı İstihdam ile İş Güvenliğine Uygun Ortam”

Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, istihdamı artırırken hedefin salt istihdam artışı değil, çalışma yaşamının yapısal sorunlarının çözümü olması gerektiğini, bu doğrultuda hükümet tarafından da önemli adımlar atıldığını belirterek, “Çalışma yaşamının yapısal sorunlarının başında kayıt dışılık geliyor. Kayıt dışı çalışmanın getirdiği en önemli sonuçlardan birisi de güvenli çalışma ortamından uzak kalmaktır.  Kayıtlı istihdam ise iş sağlığı ve güvenliğine uygun ortamda çalışmak demektir. İş kazalarını kayıtlı, nitelikli ve eğitimli işgücü ile önleyeceğiz” dedi.

“İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda devlet, işçi ve işverenin oluşturduğu üçlü sosyal diyalogla büyük bir dönüşüm yaşanıyor”
Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün yaygınlaştırılmasına yönelik faaliyetlerin hızla devam ettiğini ancak daha atılması gereken çok adım olduğunu ifade eden Koloğlu, “İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda devlet, işçi ve işverenin oluşturduğu üçlü sosyal diyalogla büyük bir dönüşüm yaşanıyor. İnşaat sektöründe de sıfır iş kazası hedeflerini sosyal ortakların önüne koymaktadırlar. İNTES olarak bu konudaki sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ediyor, muhatap işçi sendikamız YOL-İŞ ile İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki projelere her zaman destek veriyoruz, vereceğiz” dedi.  

İnşaat sektöründe işinde yetkin olmayan çalışanların hem kendilerinin hem de çevresindeki çalışanların yaşamlarını tehlikeye soktuklarını belirten Koloğlu, “İnşaatlarda nitelikli ve eğitimli iş gücü istihdamı iş sağlığı ve güvenliği açısından kritik bir husustur. Çünkü yeterli donanıma sahip eğitimli işçiler, iş güvenliği açısından daha bilinçli olup, uyarı ve önlemler konusunda daha dikkatli davranmaktadırlar. Bu açıdan tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde mesleki yeterlilik belgeli işçi çalıştırılması zorunluluğu iş sağlığı ve güvenliği yolunda atılmış çok önemli bir adımdır” dedi.

“47 ulusal meslek standardını ve 26 ulusal yeterliliği yürürlüğe koyarak çalışma hayatına kazandırdık”
Mesleki yeterlilik sisteminin kurulması ve işletilmesine yönelik çok önemli faaliyetleri hayata geçirdiklerini belirten Koloğlu, “Mesleki Yeterlilik Kurumumuzla yaptığımız çalışmalar sonucunda 47 ulusal meslek standardını ve 26 ulusal yeterliliği yürürlüğe koyarak çalışma hayatına kazandırdık.
MYK tarafından yetkilendirilen uluslararası akredite TÜRKİYE MYM aracılığıyla yapmış olduğumuz mesleki yeterlilik sınavları sonucunda 19 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi verilerek çalışma hayatına nitelikli ve belgeli işgücü kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

İş dünyası olarak tehlikeli işlerde MYK Belgesi zorunluluğunun iş sağlığı ve güvenliğine çok olumlu katkıları olduğunu ve verimlilik artışı yarattığını belirten Koloğlu, “Beklentimiz, inşaat alanında tüm mesleklerde MYK Belgesi zorunluluğunun yaygınlaştırılarak devam ettirilmesidir. Kapsamımızı 30 meslekte belge vermek için genişletmek üzere çalışmalar sürdürüyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/intes-kayitli-istihdam-ile-is-guvenligine-uygun-ortam_165391.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!