Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İpoteğe Dayalı Konut Finansmanı

İnşaat sektörünü canlandırmak için kolları sıvayan hükümet, ipoteğe dayalı konut finansman sistemini 2005 yılının ikinci yarısında başlatıyor.

NTV-MSNBCb>İnşaat sektörünü canlandırmak için kolları sıvayan hükümet, ipoteğe dayalı konut finansman sistemini 2005 yılının ikinci yarısında başlatıyor.

Dünyadaki başarılı uygulamalarıyla Türkiye’ye de model olan “ipoteğe dayalı konut finansman sistemi” önümüzdeki yıl ortalarında başlatılıyor. Nüfusun yüzde 60’ını kapsaması planlanan programla, ev sahibi olmak için bankalardan kredi kullanacak olan vatandaşın aylık ödemeleri aylık gelirinin yüzde 25’ini geçmeyecek. Kredi tutarı ise evin değerinin yüzde 70’ine kadar ulaşabilecek.

İnşaat sektörünü canlandırmak için kolları sıvayan hükümet, ipoteğe dayalı konut finansman sistemini 2005 yılının ikinci yarısında başlatıyor.

İlk adım olarak Sermaye Piyasası Kurulu koordinatörlüğünde Maliye, Adalet, Sanayi ve Bayındırlık bakanlıkları ile Hazine ve Merkez Bankası yetkililerinden oluşan bir komisyon kuruldu. Başbakan Erdoğan’a sunulan çalışmada konut finansmanını sağlayacak ipoteğe dayalı menkul kıymet kuruluşlarının anonim şirket olarak yapılandırılması öngörülüyor. Konut finansmanı içinse dünyada uygulaması görülen 3 ayrı sistem üzerinde incelemeler sürüyor.

Sistem için başta sermaye piyasası ve bankacılık olmak üzere pek çok yasada değişiklik gerekiyor. Makroekonomik istikrar, düşük ve istikrarlı faiz oranlarını şart koşan Sermaye Piyasası Kurulu, aylık ödemelerin aylık gelirin yüzde 25 ila 30’unu geçmemesi uyarısında bulunuyor. Halkın en az yüzde 60’nı kapsayacak sistemde kredi tutarı evin değerinin yüzde 70’ine ulaşabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ipotege-dayali-konut-finansmani_17940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!