Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak’a Raylı Gaz Hattı

Almanya'dan vagon kiralayan Aygaz, Irak'a trenle LPG ihraç ediyor. Irak'a savaştan bu yana satılan 300 bin ton LPG'nin 200 bin tonunu ihraç ede

Hürriyet
Irak’a Raylı Gaz Hattı

b>Almanya'dan vagon kiralayan Aygaz, Irak'a trenle LPG ihraç ediyor. Irak'a savaştan bu yana satılan 300 bin ton LPG'nin 200 bin tonunu ihraç eden Aygaz, tankerlerin yanı sıra 20 vagon ile de bu ülkeye LPG gönderiyor.

IRAK'a ihracatını artıran Aygaz, karayolunun yanı sıra demiryolu taşımacılığını da devreye soktu. Koç Topluluğu'nun Irak'a yaptığı ihracatta önemli bir yeri olan Aygaz, Dörtyol'daki (Hatay) tesislerine demiryolu terminali de kurarak, tankerlerin yanı sıra vagonlarla da Irak'a LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) taşımaya başladı. 4 gemisiyle Türkiye'nin ilk LPG gemi filosuna sahip olan Aygaz, böylece LPG taşımacılığında demiryollarını da devreye sokmuş oldu. Bir Alman şirketten kiraladığı 20 vagon ile LPG taşıyan Aygaz, Irak'a savaştan bu yana satılan 300 bin ton LPG'nin yaklaşık 200 bin tonunu (70 milyon dolarlık) ihraç etti.

Aygaz'ın Avrupa'da tek ülkede faaliyet gösteren en büyük ikinci LPG şirketi olduğunu, dünyada ise ilk 10 içinde yer aldığını belirten Genel Müdür Orhan Alkan, son iki yıldır dışa açılma stratejisi izlediklerini ve yurtiçi satışlar kadar ihracata da ağırlık verdiklerini kaydetti. Alkan, geçen yıl cirosu 1 milyar doları aşan Aygaz'ın 2002 yılında 1.083 ton olan satışlarını 2003 yılında 1.230 bin tona çıkarırken, ihracatını da 500 bin tona ulaştırdığını belirtti. Bu ihracatın yaklaşık 200 bin tonunun Irak'a yapıldığını belirten Alkan, yeni bir uygulama ile bu ülkeye tankerlerin yanı sıra demiryolu ile de LPG gönderdiklerini belirtti.

3.5 GÜNDE GİDİYOR

Irak'a yaptığı ihracat için demiryolu terminali kuran ve Alman VTG şirketinden 20 tane vagon kiralayan Aygaz, yaklaşık 450 tondan oluşan her bir partiyi 10 vagonla gönderiyor. Vagonların Irak'a ulaşması 3.5 gün sürerken, yükleme, gidiş, boşaltma ve dönüş işlemleri 10 günü buluyor. Güzergahı Dörtyol-Nusaybin, Nusaybin Irak/Suriye sınırı, Irak/Suriye sınırı-Musul olan demiryolu hattında ilerleyen vagonları, her ülkenin kendi lokomotifi taşıyor.

Sigorta şirketlerinin riskli bularak Irak'a LPG ihracatında vagonları sigortalamak istememesi üzerine olası bir tehlikeye karşı her bir vagon için VTG şirketine teminat vererek bu problemi çözen Aygaz, demiryolu taşımacılığının avantajlarını bundan sonra da kullanmak istiyor. Bu sistem ile ilerde Bağdat'a kadar LPG taşımayı planlayan Aygaz, diğer komşu ülkelere benzer bir şekilde ihracat yapılması için de çalışıyor.

27 ülkeye soba ve barbekü satıyoruz

AYGAZ'ın ihracatta ürün çeşitliliğine gittiğine de dikkat çeken Genel Orhan Alkan, ev, sanayi, kamp tüpleri, LPG tankları, soba, açık alan ısıtıcıları ve barbekü ihracatı yaptıklarını da belirtti. Toplam 27 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Alkan, başta Avrupa pazarları olmak üzere 22 ülkeye LPG soba ihraç ettiklerini söyledi. Türkiye çapında 13 bin civarında konut ve sanayi dökmegaz müşterisine hizmet vererek sektör lideri olduklarını dile getiren Alkan, hedeflerinin ihracatta da büyümek olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iraka-rayli-gaz-hatti_8802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!