Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Iraklı Şirketten 20 Milyon Dolarlık Beyaz Eşya Yatırımı

Sanayi ve ticarette model kent Gaziantep, krize rağmen yabancı yatırımcıları çekmeye devam ediyor. Irak menşeli Nice International şirketi, Gaziantep Serbest Bölgesi’nde 20 milyon dolar yatırımla beyaz eşya fabrikası kuracak. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, dipfriz ve klima üretiminin tamamı Ortadoğu ülkelerine ihraç edilecek.

Radikal Gazetesi
Iraklı Şirketten 20 Milyon Dolarlık Beyaz Eşya Yatırımı

Sanayi ve ticarette model kent Gaziantep, krize rağmen yabancı yatırımcıları çekmeye devam ediyor. Irak menşeli Nice International şirketi, Gaziantep Serbest Bölgesi’nde 20 milyon dolar yatırımla beyaz eşya fabrikası kuracak. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, dipfriz ve klima üretiminin tamamı Ortadoğu ülkelerine ihraç edilecek. İlk etapta yıllık 25-30 milyon dolarlık ihracat planlayan şirket, zamanla yatırımını ve üretimini büyütmeyi hedefliyor. Gaziantep Serbest Bölgesi’nin ilk Iraklı yatırımcısı Nice International, kentin istihdamına ve ekonomisine de katkı sağlayacak.

Nice International şirketinin ortağı ve Genel Müdürü Bişar Tüysüz, ortaklarının Irak’ın kuzeyinden olduğunu, beyaz eşya ve inşaat sektöründe faaliyet gösterdiklerini, Bağdat’ta ve Erbil’de çok büyük yatırımları bulunduğunu belirtti. Gaziantep’teki yatırımlarına en kısa sürede başlayacaklarını ifade eden Tüysüz, “Ortaklarım zaten bu işi yapıyorlar. Türkiye’den her ay 200-250 TIR mal götürüyorlar. Bu yatırımımızı iki yıldır hesaplıyorduk, fakat nerede yapacağımızı kararlaştırmamıştık. Ama en sonunda serbest bölgeyi seçtik. Bize büyük imkânlar verdiler ve teşvik ettiler. En süratli şekilde yatırımımızı yapmaya kararlıyız, biz kriz mriz dinlemeyeceğiz” diye konuştu.

2010’da üretim başlıyor

Gaziantep Serbest Bölgesi’ndeki beyaz eşya fabrikalarının 2010 yılında üretime başlayacağını bildiren Tüysüz, şunları söyledi: “Üretime ilk başta beş-altı kalemde başlamayı düşünüyoruz. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima ve dipfriz üreteceğiz. Bunların tamamı ihracata yönelik olacak. Irak, Ürdün, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’ya satacağız. Üretim arttıkça dış piyasa aramaya devam edeceğiz. İlk etapta günlük 500-600 adet üretimi, daha sonra günlük 5 bin adet çıkaracağız. İhracatımız da ilk etapta yıllık 25-30 milyon doları bulacak. Ama bu bize yetmez, bunu büyütmek mecburiyetindeyiz.”

Bişar Tüysüz, 20 milyon dolarlık yatırımlarını da ihracat büyüdükçe artıracaklarını bildirdi. Fabrikada 200 kişinin istihdam edileceğini ifade eden Tüysüz, kentin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Örnek olacak

Gaziantep Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özmen de Gaziantep’in yarattığı sanayi modeliyle Türkiye’ye örnek olduğunu ve Serbest Bölge’nin temel taşlarından birisi olduğunu vurguladı. Özmen, “Gaziantep Serbest Bölgesi en ideal yatırım merkezidir, bölge sanayisinin kalkınması ve ihracat açısından çok önemli bir fırsattır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irakli-sirketten-20-milyon-dolarlik-beyaz-esya-yatirimi_67647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!