Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İran Gazında Tahkim Süreci Başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran’dan alınan doğalgazla ilgili tahkim sürecini başlattıklarını belirtti. Güler, Uluslararas

NTV-MSNBCb>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran’dan alınan doğalgazla ilgili tahkim sürecini başlattıklarını belirtti.

Güler, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA) 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul’da gerçekleştirilen özel oturumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hilmi Güler, “Görüşmelerimiz sürüyor, bununla ilgili tahkim sürecini başlatmış bulunuyoruz. Tahkimden önce bir sonuca varırsak bunu sizinle paylaşırız” dedi.

Görüşmelerin sürdüğünü, ancak gecikme ihtimalini göz önüne alarak tahkim sürecini başlattıklarını ifade eden Bakan Güler, şunları kaydetti: “Çünkü istediğimiz süratte hareket etmediklerini gördük. Bize pahalı gaz verdikleri için, gaz sattıkları için bu anlaşmadaki yanlışlığı Mavi Akım’da olduğu gibi düzeltmek amacıyla kararlı bir tavır sergiliyoruz. Burada önemli olan ülkemizin milletimizin çıkarlarıdır.”

‘AĞIR MADDELER VAR’
Güler, “Fiyatlar buradaki görüşülen şey ama aynı zamanda ‘al ya da öde’de de tıpkı Mavi Akım’da olduğu gibi, Rusya’dan aldığımız doğalgazda olduğu gibi orada da kabul edemeyeceğimiz maddeler var. Ağır maddeler var.” dedi.
Bu maddelerin bundan iki yıl önce geçici olarak düzeltildiğini gördüklerini belirten Güler, “Biz kalıcı çözümlerden yanayız. Bunun için de kalıcı olarak düzelttik. Eğer bunu yapmamış olsaydık, bu sene sonunda, o geçici madde yani hem fiyatlarda hem de ‘al ya da öde’deki miktarlar artacaktı. Bunun için Temmuz ayında başvurduk. İnşallah bundan olumlu sonuç alırız” açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iran-gazinda-tahkim-sureci-basladi_10435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!