Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''İran ile Ticari İlişkilerimizi Daha da Geliştirmek İstiyoruz''

İran'ın Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Ahmet Ali Rıza Beygi ile beraberindeki heyet, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik'i ziyaret etti.

yapi.com.tr / AAİran'ın Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Ahmet Ali Rıza Beygi ile beraberindeki heyet, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik'i ziyaret etti.

ETSO'dan yapılan yazılı açıklamada, Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda 27-30 Nisan 2011 tarihleri arasında Trabzon'da düzenlenen '2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi'ne katılmak üzere Erzurum'a gelen İran ticaret heyeti ile Erzurum ve İran arasındaki ticari ilişkilerin durumunun masaya yatırıldığı belirtildi.

İran'ın Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Beygi başkanlığındaki 10 kişilik ticaret heyeti ile bir süre sohbet eden Yücelik, İran'ın Türkiye ile birçok ortak paydada buluştuğunu belirtti. Tarihi ilişkileri güçlü ve çok sayıda ortak yönü bulunan iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha üst seviyelerde olmasını arzu ettiklerini ifade eden Yücelik, şunları kaydetti:

''İran, bize en yakın komşu ülke. Biz İran ile ticari ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Erzurum ile Tebriz arasındaki ticari ilişkilerin artması, her iki şehrin, dolayısıyla da iki ülkenin de ekonomik ilişkilerinin artması demektir. İki ülke arasında direkt uçuşların yapılması, demiryolu ulaşımının sağlanması ve nakliyecilerimizin yaşadıkları sorunların giderilmesi de ticaret hacminin artmasında en büyük etken olacaktır.''

İran'ın Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Ahmet Ali Rıza Beygi de, gün geçtikçe İran ile Türkiye arasındaki dostluk bağlarının güçlendiğini belirterek, bu bağın ticari anlamda da güçlenmesinin en büyük arzuları olduğunu vurguladı.

Konuşmasında, yabancı yatırımcılar için İran'daki iş imkanlarından söz eden Vali Beygi, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Her iki ülkenin birbirine daha yakın olması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Yine hali hazırdaki ticaretimizin çok küçük rakamlardan 10 milyar dolar seviyesine çıkması, her iki ülkenin birbirleriyle işbirliği yapması için pek çok neden olduğunu gösteriyor. Öyle zaman oluyor ki Tebriz'de günde Türkiye'den gelen bir iki heyetle görüşüyoruz. Buna paralel olarak bu anlamda bizler de sık aralıklarla Türkiye'de ziyaretlerimiz ve görüşmelerimiz oluyor.''

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/iran-ile-ticari-iliskilerimizi-daha-da-gelistirmek-istiyoruz_87066.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!