Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İran Sözünü Tutmadı, Doğalgaz'da Vana Yine Kapandı

Günlük 29 milyon metreküp gaz sağlaması gereken İran, kompresör istasyonundaki arızayı gerekçe göstererek miktarı 2 milyon metreküpe çekti.

Sabah Gazetesiürkiye, bu yıl sözleşmede öngörülen miktarda doğalgaz göndereceği yönünde söz veren İran, yine yapacağını yaptı. İran'dan doğalgaz akışı, son birkaç gün içinde yok denecek düzeye kadar indi. İki ülke arasında imzalanan doğalgaz alım sözleşmesine göre günlük 29 milyon metreküp gaz sağlaması gereken İran, kompresör istasyonundaki arızayı gerekçe göstererek miktarı 2 milyon metreküpe kadar düşürdü. İran'ın vanaları kıstığı bir dönemde Türkiye'nin günlük doğalgaz tüketimi de zirve yaptı. Enerji Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, geçen yıl bu dönemlerde 120 milyon metreküp düzeyinde olan tüketim, 140 milyon sınırına kadar dayandı.

Depolama Tesisi Yetişti
Botaş, İran'ın doğalgaz arzında yarattığı sıkıntıyı aşmak için diğer kaynaklara ağırlık vermeye başladı. Botaş'ın imdadına Silivri'de inşa edilen ve yaz aylarında devreye alınan doğalgaz depolama tesisi yetişti. Botaş, bu tesisten günlük 15 milyon metreküp gaz çekiyor. İzmir'de bulunan Egegaz'dan da günlük 10 milyon metreküp gaz alınarak, ulusal doğalgaz şebekesine sunuluyor. Enerji Bakanlığı yetkilileri, Rusya'dan Mavi Akım'dan alınan gazın miktarının da 33 milyon metreküpten 38 milyon metreküpe çıkarıldığını belirterek, "Bu önlemler çerçevesinde herhangi bir kriz yaşanmadan arz-talep dengesi tutturuluyor" dedi. Yetkililer, Azerbaycan'dan da Şahdeniz Boru Hattı üzerinden günlük 8 milyon metreküp gaz geldiğini anımsatarak, "İran'la da görüşmeler sürüyor. Sorunun giderilmesi için yetkililer uyarıldı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iran-sozunu-tutmadi-dogalgazda-vana-yine-kapandi_58410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!