Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Irkçı’ Göçmen Yasasına Son Dakika Engeli

ABD’nin Arizona eyaletinde federal mahkeme, büyük bir tartışma yaratan göçmen yasasının yürürlüğe girmesine saatler kala, kilit önemdeki bazı maddelerini iptal etti. Federal hükümetin eyalete karşı açtığı davada mahkeme, polise şüphelilerin yasal olarak ülkede bulunup bulunmadığını kontrol etme yetkisi verilmesinin ülkede yasal olarak bulunan

Milliyet Gazetesi
‘Irkçı’ Göçmen Yasasına Son Dakika Engeli

ABD’nin Arizona eyaletinde federal mahkeme, büyük bir tartışma yaratan göçmen yasasının yürürlüğe girmesine saatler kala, kilit önemdeki bazı maddelerini iptal etti. Federal hükümetin eyalete karşı açtığı davada mahkeme, polise şüphelilerin yasal olarak ülkede bulunup bulunmadığını kontrol etme yetkisi verilmesinin ülkede yasal olarak bulunan yabancılar için zorluk yaratacağına hükmetti. Mahkemenin önceki gün aldığı karardan saatler sonra, çarşambayı perşembeye bağlayan geceyarısı yasa, mahkemenin iptal ettiği maddeler olmaksızın yürürlüğe girdi.

Yasanın karşıtları, iptal edilen hükmün “ırkçı” özellik taşıdığını ve insanların sırf dış görünüşleri yüzünden sokakta durdurulup sorgulanmasına yol açacağını savunuyordu. ABD Başkanı Barack Obama da, bu maddeye karşı çıkıyordu. Mahkemenin kararı, Obama yönetiminin zaferi olarak yorumlandı.Meksikalılar yolda

Meksika hükümeti federal mahkeme kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıklarken, Arizonalı yetkililer, kararı temyiz mahkemesine götürdüklerini bildirdi. Binlerce göçmen eyaleti çoktan terk ettikten sonra gelen karar, mahkeme önünde bekleyen binlerce Meksikalıyı da gözyaşlarına boğdu.

Yasadışı göçmenlerin ABD’ye girişte en sık kullandıkları kapılardan biri olan Meksika sınırındaki Arizona’da, yaklaşık yarım milyon, ABD genelindeki ise 12 milyon yasa dışı göçmen olduğu tahmin ediliyor. En az 16 eyalet daha benzer yasaları geçirmek istiyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irkci-gocmen-yasasina-son-dakika-engeli_81513.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!