Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irmak Otlak Oldu!

Kızılırmak’ın en büyük kollarından biri olan Kastamonu’daki Gökırmak da susuzluğa teslim oldu. Su kalmayan ırmak yatağında büyükbaş hayvanlar otlamaya başladı.

Milliyet Gazetesi
Irmak Otlak Oldu!

Kastamonu’nun Taşköprü İlçesi’nden geçen Gökırmak tamamen kurudu. Kızılırmak’ın en büyük kollarından biri olan, Kastamonu’dan doğan ve Taşköprü’nün Gülveren kesiminde Karaçomak Deresi ile birleşmesinden adını alan Gökırmak, önce Taşköprü Ovası, sonra da Boyabat Ovası’nı suladı.

Afşar köyünde çiftçilikle uğraşan İbrahim Bekçi “Böyle bir olayı ilk kez yaşıyoruz. Irmağın tamamı kurudu ve şu an ırmak yatağında hayvanlar otluyor. Irmak kuruduğu için sulama yapamıyoruz. Tüm üretici perişan. Kuraklık böyle devam ederse köyü terk etmek zorunda kalacağız” dedi.

Köyü satıyorlar  
Ankara’nın Polatlı ilçesinden geçen Porsuk Çayı’ndaki kuraklık nedeniyle de, yaklaşık 2 ay önce Sazılar köyü satılığa çıkarıldı. Köy muhtarı Recai Kula, kuraklık dolayısıyla tarım ürünlerinin tarlalarda yandığını kaydederek şöyle konuştu:

“Normalde, bu mevsimde soğanların elma büyüklüğünde olması gerekirdi. Ama ortada soğan yok. Bu tarlanın bu hale gelmesinin tek sebebi, Porsuk Çayı’ndaki suyun kesilmesidir. Eskişehir Sulama Birliği’nin kayıtlarına göre 160 bin dönüm olan salma suyla sulama alanı, zamanla 270 bin dönüme çıkmış. Birlik başkanı, üreticileri memnun edebilmek için tarım arazilerini genişletmiş. Orada gerçekleşen fazla salma su tüketimi bizi bu hale getirdi. Burası sulu tarımla geçinen bir köy. Su olmadığı için herkes kahvede oturuyor. Bu üreticilerin kahvede mi oturması, tarlada mı çalışması lazım? Üretici de şaşkın.”

Köylülerden Süleyman Üstündağ da, 3.5 aydır köyde bir damla su olmadığını belirterek “Mahsullerimiz sarardı. Üretici zararda. Soğanın söküm zamanı geldi, ortada soğan yok” diye konuştu.

Geçen hafta Sazılar’daki çocuklar kuruyan çayın yatağında bisiklet sürüp top oynamış, köylüler de protesto eylemi düzenlemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irmak-otlak-oldu_62954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!