Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İş Bankası’ndan Enerjiye 1.6 Milyar Dolar

Ataç İnşaat’ın projesine 55 milyon avro kredi verdiklerini belirten İş Bankası Genel Müdürü Özince, “Enerjiye sağladığımız toplam destek 1.6 milyar dolar” dedi. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın bugüne kadar enerji üretimine toplam 1.35 milyar dolar finansman sağladığını, görüşmeleri devam eden projelerle birlikte finansmanın 1.6

Taraf Gazetesi
İş Bankası’ndan Enerjiye 1.6 Milyar Dolar

Ataç İnşaat’ın projesine 55 milyon avro kredi verdiklerini belirten İş Bankası Genel Müdürü Özince, “Enerjiye sağladığımız toplam destek 1.6 milyar dolar” dedi. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın bugüne kadar enerji üretimine toplam 1.35 milyar dolar finansman sağladığını, görüşmeleri devam eden projelerle birlikte finansmanın 1.6 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

İş Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın Ataç İnşaat Grubu’na sağladığı 55 milyon avroluk proje finansman kredisi protokol imza töreninde konuşan Özince, “İş Bankası, toplam yatırım büyüklüğü 5 milyar dolar olan 34 projeye toplam 1.35 milyar dolar tutarında finansman sağlamış durumda. Sözleşmesi imzalanmış, görüşmeleri devam eden projeler de dikkate alındığında toplam finansman tutarı 1.6 milyar dolara ulaşacaktır” dedi.

Özince, bu projelerin yüzde 60’a yakınının yenilenebilir enerji alanında olduğunu belirtti. Özince, projenin 23 milyon avroluk kısmını şirketin kendi özkaynaklarından karşıladığını belirtti. TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) Genel Müdürü Halil Eroğlu ise, son yedi yıl içerisinde kurulu gücü 2300 megawatt, toplam yatırım tutarı 3.1 milyar dolar olan yenilenebilir enerji projesine destek sağladıklarını, banka olarak bu projelere taahhüt ettikleri finansman miktarının ise 1.5 milyar dolar olduğunu belirtti.

Toplam yatırım 78 milyon avro

İş Bankası ve TSKB, Ataç Grubu’nun bağlı ortaklığı Nisan Elektromekanik Enerji tarafından Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirilecek dört hidroelektrik santral (HES) projesi için dokuz ay vadeli, 55 milyon avro tutarında kredi sağladı.

Toplantıda, Ataç Grubu’nun kredi temin ettiği 68 megawatt kurulu güce sahip hidroelektrik projelerinin toplam yatırım maliyetinin 78 milyon avro olduğu belirtilirken, proje finansmanının ne kadar faizle verildiği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Söz konusu kredinin 30 milyon avroluk bölümünü İş Bankası, 25 milyon avroluk kısmını ise TSKB sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-bankasindan-enerjiye-1-6-milyar-dolar_75130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!