Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İş Dünyası Nasıl Tepki Verdi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılanırken daha iyi olabileceğini söyleyenler oldu. Bazı işadamları ve örgütlerinin konuya ilişkin görüşleri şöyle:

Radikal Gazetesi
İş Dünyası Nasıl Tepki Verdi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılanırken daha iyi olabileceğini söyleyenler oldu. Bazı işadamları ve örgütlerinin konuya ilişkin görüşleri şöyle:

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: Paketin getirdiği olumlu psikolojik etki, ekonomideki kıpırdanma eğilimini destekleyecek. Kısa vadede olumlu etki açısından, KDV ve ÖTV indirimlerinin tüm sektörleri kapsayacak şekilde devam etmesi önem taşıyor. Paket bizim çözüm önerilerimizle örtüşüyor.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş: Teşvik ve istihdam paketini memnuniyetle karşıladık. Bunu beklediğimize değdi. Bu paket Türkiye’yi küresel güç olmaya yöneltecek bir paket. Bu kararlar bölgemizde sanayinin gelişmesine ve işsizliğin azalmasına önemli katkıda bulunacaktır.

KESK Başkanı Sami Evren: Yeni teşvik sistemi kriz karşısında gün geçtikçe ezilen emekçiler, yoksullar ve işsizler için hiçbir ciddi önlem içermiyor. Kriz karşısında krizi yaratanları korumayı amaçlayan önlemler açıklanmıştır. Uygulamaya konacak teşviklerin finansmanı kısmen emekçilerin birikimleriyle oluşan İşsizlik Fonu, kısmen Hazine kaynakları olarak ortaya konmuştur. Yani hükümet halkın parasını bir kez daha sermaye kesiminin emrine sürerek çarçur edecektir.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu: Teşvik ve istihdam paketinin olumlu yanları olduğu gibi eksik tarafları da bulunuyor. Paket son derece sistematik ve tüm parametreleri iyi düşünülmüş ve kapsamlı bir çalışma. İşverenin talep ve ihtiyaçlarını büyük oranda karşılıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: Yeni teşvik sistemini özellikle kriz ortamından çıkış için son derece olumlu bulduk. Yasa, ilk üç boyutlu, esnek ve tüm iş dünyasının talep ve görüşleri doğrultusunda oluşmuş bir teşvik yasası olarak tarihe geçecek. Devlet ve özel sektör arasında yaşanan bu işbirliği, ilerisi için büyük umut veriyor. Türkiye’nin ileri teknoloji gerektiren sektörlerde yoğun yatırım yapması gerektiğini defalarca belirttik. Yeni sistemle beraber asgari yatırım miktarları tanımlanmış ve daha özel teşvikler belirlenmiş. Krizle beraber en çok hissettiğimiz sorun olan işsizliğe yönelik kapsamlı teşvik önerilerinin getirilmesi de olumlu.

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Başkanı Mahmut Yavuz: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik ve istihdam paketinde, Balıkesir’in ikinci bölgede yer almasından mutluluk duyduk. Yeni teşvik sisteminde şanslı illerden biri olarak görünüyoruz. Ancak Balıkesir’e yine haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Çünkü Balıkesir’in ikinci bölgede olması da teşviklerden yine kısıtlı yararlanması anlamına geliyor.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer: Türkiye’nin özellikle krizden çıkış noktasında olduğu bugünlerde hem teşviğin hem de beraberinde yeni istihdam paketinin açıklanmasını son derece önemli buluyorum. Türkiye’de yeni bir dönem başlamıştır.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün: Yeni yatırım teşvik sistemi yeni bir yatırım hamlesi başlatacak. Sistem uzun vadeli ve amacına uygun işletilmesi durumunda, Türkiye’nin hem bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltacak hem de ihtiyaç duyduğu yatırım ortamına kavuşturacak.

Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş: Yeni teşvik ve istihdam paketi, krizin çözümüne yönelik adım atılmış olması bakımından sevindirici. Adana, daha önceki teşvik uygulamalarının en büyük mağdurlarından biridir ancak, Adana’yı bu teşvikte ikinci bölgede görüyoruz. Bu durumun ekonomiye nasıl yansıyacağını da zaman gösterecek.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç: 200 bin işsize mesleki eğitim verilecek olması sevindirici bir gelişme. Ancak KOBİ’lerin ihtiyacı olan vasıflı eleman yetiştiren meslek okullarının önünü kesen katsayı engelinin hala kaldırılamamış olmasını anlamak mümkün değil.

Sektörel Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu: Açıklanan yeni planla ilk defa, ekonomi politikalarında işsizlikle mücadele öne çıkarıldı. Teşvik sistemini memnuniyetle karşıladık. Kimya, otomotiv, sağlık gibi stratejik sektörlerde yapılacak Ar-Ge ağırlıklı büyük proje yatırımlarına verilecek destek önemli. Krizi avantaja çevirmek ve Türk ekonomisinin uzun vadeli yol haritasını oluşturmak adına önemli adım atıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-dunyasi-nasil-tepki-verdi_69583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!