Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Raporu Açıklandı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin son raporunda, geçen seneye oranla inşaat iş kolunda yaşanan işçi ölümlerinin düşüş gösterdiği belirtilirken, bunun sebebinin alınan güvenlik önlemleri değil, krizle birlikte daralan sektör gösterildi.

yapi.com.tr
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Raporu Açıklandı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre; Türkiye'de eylül ayında en az 145 işçi, yılın ilk dokuz ayında ise en az 1320 işçi hayatını kaybetti. En çok ölüm 41 kişiyle tarım iş kolunda gerçekleşirken, inşaat sektöründe 30, belediye hizmetlerindeyse 12 kişi hayatını kaybetti. En çok ölüm 17 kişiyle İstanbul'da gerçekleşirken bu ili, İzmir (8) ve Bursa (7) takip etti.

Euronews’tan Kerem Congar’ın haberine göre; hayatını kaybeden 145 kişinin 122’sini ücretli işçi ve memur oluştururken, 23’ünü kendi nam ve hesabına çalışan çiftçi ve esnaf oluşturdu. Ölenlerin 11'ini kadın, 134’ünü erkek çalışanlar oluştururken, dördü 14 yaş altında olmak üzere altı çocuk işçi can verdi. Ölenler arasında 9 mülteci ve göçmen de bulunuyor.

En fazla ölüm nedenleri sırasıyla trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi ve elektrik çarpması olarak gösterilirken bu listede ilk üç sıranın değişmediğinin altı çizildi. Bunun yanında Türkiye'de her on işçiden birinin elektrik çarpması sonucu öldüğü ancak bununla ilgili önlem alınmadığı kaydedildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isci-sagligi-ve-is-guvenligi-meclisi-raporu-aciklandi_175320.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!