Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşe Sonbaharda Başlarız

Başkan Kocaoğlu, "Üçyol-Üçkuyular'dan sonra 80 kilometrelik hızlı tren hattında istasyonlar ile alt ve üst geçitleri inşa edeceğiz" dedi.

Yeni Asır
İşe Sonbaharda Başlarız

aşkan Kocaoğlu, "Üçyol-Üçkuyular'dan sonra 80 kilometrelik hızlı tren hattında istasyonlar ile alt ve üst geçitleri inşa edeceğiz" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nın temel atma töreninde verdiği "Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'ne de Yüksek Planlama Kurulu'ndan onay çıktı" müjdesi Büyükşehir Belediyesi'nde sevinç yarattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Üçyol-Üçkuyular'dan sonra sonbaharda da 80 kilometrelik hızlı tren projesi çalışmalarını başlatacağız. Devlet Demiryolları'nın elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarını tamamladığı hatta yer alan istasyonları, alt ve üst araç ve yaya geçitlerini inşa edeceğiz" dedi.

Eşzamanlı sürecek
"Önümüzdeki hafta içinde YPK kararı elimize ulaşır ulaşmaz Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi için ihale açacağız" diyen Kocaoğlu şöyle konuştu: "Bu proje de Üçyol-Üçkuyular Hattı ile eş zamanlı olarak tamamlanacak ve kent içi ulaşım sorunu kökünden çözülecek. Şimdi iki projeyi de bir an önce hayata geçirmek için çalışmaları hızlandıracağız."

Herhangi bir terslik olmaması halinde eylül ya da ekim ayında Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nde temel atacaklarını belirten Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu bizim bir an önce hayata geçirmeyi hedeflediğimiz en büyük projemiz... TCDD'yle yaptığımız ortaklık protokolünün ardından YPK'dan da onay bekliyorduk. Bu seferki temel atma törenine başta Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ın da yer alacağı çok daha geniş bir katılım bekliyoruz."

24 ayda tamamlanacak
Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi, Devlet Demiryolları ile imzalanan protokol çerçevesinde 24 ayda tamamlanacak. 80 kilometrelik hattın Karşıyaka'da 3, Şirinyer'de 1.7 kilometresi yer altından geçecek. TCDD, hattın elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarını tamamlarken Büyükşehir Belediyesi de hat boyunca yer alan istasyonları, alt ve üst araç ve yaya geçitlerini hizmete hazır hale getirecek. Hattı TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 50 hisseyle ortak olduğu şirket işletecek.

Taraflar hattın yönetimi için kurulacak şirketin yönetiminde de eşit sayıda üyeyle temsil edilecek. Hatta çalışacak tren dizinleri de şirket tarafından satın alınacak. 80 kilometrelik hat işletmeye açıldığında günde 550 bin kişi kentin kuzeyinden güneyine, güneyinden kuzeyine taşınacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ise-sonbaharda-baslariz_28027.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!