Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşgalcilerle Savaşan Bakırköy Devlet Hastanesi'ne Yargı Darbesi

Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, kendi arazisinde 30 yıl önce yapılan 3 gecekonduyu yıktırmak için ilçe kaymakamlığından karar çıkarttı. Konducular ise 1. Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak yıkım kararına itiraz etti. Mahkeme, konducuları haklı bularak yıkım kararının yürütmesini durdurdu.

Zaman Gazetesi
1 İşgalcilerle Savaşan Bakırköy Devlet Hastanesi'ne Yargı Darbesi

açak yapılaşma ve Hazine arazilerinin işgali, İstanbul'un en büyük sorunları arasında yer alıyor. Şehrin en değerli yerlerinde bulunan kamu arazileri, yetkililerin yeterince sahip çıkmamış olmaları sebebiyle gecekonducular tarafından işgal edilmiş halde. İş işten geçtikten sonra arazilerini işgalden kurtarmak isteyen kamu kurumlarının başlattığı hukuk mücadeleleri de sonuçsuz kalıyor.

Gecekondu sahipleriyle kamu kurumları arasında devam eden hukuk savaşlarının bir örneği de Bakırköy'de yaşanıyor. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, kendi arazisinde 30 yıl önce yapılan 3 gecekonduyu yıktırmak için ilçe kaymakamlığından karar çıkarttı. Konducular ise 1. Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak yıkım kararına itiraz etti. Mahkeme, konducuları haklı bularak yıkım kararının yürütmesini durdurdu.

Hastanenin hukuk mücadelesi, İstanbul'daki Hazine arazilerinin nasıl yağmalandığını da açık şekilde gösteriyor. Bakırköy Zuhuratbaba semtinde bulunan hastane 1970 yılında hizmete açıldı. Daha sonra hastanenin önünden E-5 Karayolu'nu Bakırköy'e bağlayan bağlantı yolu yapıldı. Hastane arazisinden geçen yol bahçeyi ikiye ayırdı. Bahçenin 2 bin 221 metrekarelik bölümü yolun sol tarafında kaldı. Buraya 3 gecekondu yapıldı. Hatta Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, Hazine arazisini işgal eden konduculara 1985 yılında tapu tahsis belgesi bile verdi. Ancak daha sonra belgeler, arazi hastaneye ait olduğu için iptal edildi. Buna rağmen gecekondu sahipleri E-5 kenarındaki evlerinde yıllar boyunca oturmaya devam etti. Üstelik işgal edilen arazinin bitişiğinde yer alan Eğitimciler Koleji de hastanenin arsasına büyük bir baraka yaptırdı. Daha sonra arazinin kalan bölümlerine kantin ve bankomat bile kuruldu.

Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi, arazisini 30 yıllık işgalden kurtarmak için harekete geçti. Hastanenin çabalarıyla kantin ve bankomat kaldırıldı. Ancak gecekondu sahipleri ve Eğitimciler Koleji, araziyi boşaltmaya yanaşmadı. Bunun üzerine hastane Bakırköy Kaymakamlığı'na başvurarak gecekondular ve baraka için yıkım kararı aldırttı. Fakat gecekondu sahiplerinden Nihal Dağlı, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'ne başvurarak karara itiraz etti. Dağlı'nın itirazını yerinde bulan mahkeme, 12 Şubat 2007 tarihinde yıkım kararını durdurdu.

Hastane başhekimi Uzm. Dr. Zafer Çukurova, yıllardır işgal edilen araziyi geri almak için harekete geçtiklerini; ancak beklemedikleri bir sonuçla karşılaştıklarını söyledi. Arsayı sürekli büyüyen hastanenin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmak istediklerini ifade eden Çukurova, "Hastanemize gelen vatandaşlar ve personelimiz araçlarını park edecek yer bulamıyor. Mevcut otoparkımız çok küçük olduğu için yetersiz kalıyor. Bu nedenle oraya uygun bir otopark yaptırmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Otopark için büyükşehir ve ilçe belediyesinden onay aldıklarını; ancak gecekonducular çıkmadığı için bir türlü yapımına başlayamadıklarını kaydetti. 300 yatak kapasiteli Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi geçen yıl bir milyon 190 bin hastaya hizmet verdi. Hastanenin acil servisine de günde 800'den fazla hasta getiriliyor. Hastane otoparkı her geçen gün artan yoğunluğu kaldıramazken, araçlarıyla hastaneye gelen pek çok vatandaş, arabasını başka yerlere bırakmak zorunda kalıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isgalcilerle-savasan-bakirkoy-devlet-hastanesine-yargi-darbesi_52684.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bizden evi alıp peşkeş çektiler zafer bey oralara para kazanma yolu yaptı kendine, büfeler ona çalışıyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!