Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşgücü Piyasaları 4. Çeyrek için Mavi Boncuk Dağıtıyor

Manpower tarafından açıklanan 'Manpower Küresel İstihdam Tahmin Araştırmas' sonuçlarına göre, 2009’un dördüncü çeyreği dünya çapındaki işgücü piyasalarında, iş arayanlar zorlanmaya devam edecek. Bununla birlikte araştırma kapsamına giren ülkelerdeki işverenlerin, son birkaç çeyrek periyot boyunca hüküm süren iş daraltma rotalarının, olumlu yönde

yapi.com.tr
İşgücü Piyasaları 4. Çeyrek için Mavi Boncuk Dağıtıyor

Manpower tarafından açıklanan “Manpower Küresel İstihdam Tahmin Araştırması” sonuçlarına göre, 2009’un dördüncü çeyreği dünya çapındaki işgücü piyasalarında, iş arayanlar zorlanmaya devam edecek. Bununla birlikte araştırma kapsamına giren ülkelerdeki işverenlerin, son birkaç çeyrek periyot boyunca hüküm süren iş daraltma rotalarının, olumlu yönde değişmeye başladığını gözlemleniyor.

G7’ler umut veriyor

Araştırma sonuçlarına göre, Amerikalı işverenlerin büyük bir yüzdesi önümüzdeki çeyrekte dengeyi öne sürerek, personel sayısını aynı seviyede tutmayı hedefliyor. ABD’li işverenler işe alım politikalarındaki durgunluğun devam edeceğini belirtirken, en iyimser istihdam tablosunun Hindistan ve Brezilya gibi yükselen ekonomilerde ortaya çıktığı görülmekte. Avrupa çapında genel olarak, işe alımlarla ilgili düşünceler olumsuz görünmekle birlikte, veriler üçüncü çeyrekle karşılaştırıldığında, olumlu yönde bir değişimin olduğu görülüyor.

“Dünyadaki iş gücü piyasalarının 2009’un dördüncü çeyreğinde iyileşme kaydetmeyeceğini gösteren verilerimizin, iş arayanlar için kötü haber olarak algılanacağının farkındayız. Ancak iyi haber; birçok pazarda bazı olumlu hareketlerin olduğunu da gözlemliyoruz. Bu sonucu 20 ülke ve bölgeden gelen sonuçlar derlendiğinde ortaya çıkıyor”  diyen Manpower Inc. Başkanı ve CEO’su Jeffrey A. Joerres, “İlginçtir ki, yükselen pazarlardaki işverenler daha gelişmiş ekonomilerdeki emsallerine kıyasla işe alma konusunda daha iyimserler. Çeyrekler arası karşılaştırmaya baktığımızda, Kanada hariç, daha önce olumsuz beklentilerde bulunan G7 ülkelerinin altısında az bir miktarda iyileşme görebiliyoruz. Birçok pazarda yüksek işsizlik seviyelerine rağmen, işverenler doğru becerilere sahip, doğru kişileri bulmakta zorluk çektiklerini bildirmektedirler” açıklamasında bulundu.

Gelişmekte olan ülkelerde işe alımlar devam edecek

Manpower’ın araştırma yaptırdığı 35 ülkenin 17’sinde işverenler önümüzdeki çeyrekte işe alım faaliyeti beklerken, 14’ünde olumsuz bir tablo söz konusu. Dördüncü çeyrek için en yüksek işe alma planları Hindistan, Brezilya, Kolombiya, Peru, Çin, Avustralya, Singapur, Kosta Rika, Kanada, Tayvan ve Polonya’da en düşük işe alma planları ise Romanya, İspanya, İrlanda, Japonya ve Meksika’da görülmekte.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde ankete katılan 18 ülkedeki işverenler, önümüzdeki çeyrek için işe alımlarda olumsuz bir beklenti içinde. Sadece Polonya, Norveç, İsveç ve Güney Afrika’da işe alım planlarında yavaş, ancak olumlu bir gelişme olduğu görülmekte. Bununla beraber, üç ay öncesine kıyasla tahminler 8 EMEA ülkesinde iyileşme olacağı yönünde. İş beklentilerinin en yüksek olduğu bölge Polonya en düşük olduğu bölge Romanya oldu.

Manpower Inc. Başkanı ve CEO’su Jeffrey A. Joerres, “İşverenlerin yüzde 80’inin dördüncü çeyrekte herhangi bir personel alımı yapmayacaklarını bildirdikleri Avrupa’da işten çıkarma eğiliminin olumlu yönde değişmesi tablonun sevindirici yanı” ifadesini kullanırken, “Avrupa’da özellikle de Almanya’da imalat sektöründe iş arayanları zor bir dönem bekliyor, çünkü bu yöndeki beklentiler hala düşük seyrediyor” açıklamasını yaptı.

Japonya’da beklentiler kötü

İstihdam tahminleri, Asya Pasifik bölgesinde araştırmaya katılan 8 ülkenin 6’sında 3’üncü çeyreğe oranla iyileşme olduğunu gösteriyor. İstihdam tahminlerinin en yüksek olduğu ülkeler Hindistan, Çin ve Avustralya iken, en zayıf ülkeler Japonya ve Yeni Zelanda. Bir yıl öncesine kıyasla, işverenlerin işe alma beklentileri bütün bölgeler ve ülkelerde en çok Japonya, Hindistan ve Hong Kong’da daha düşük seyrediyor.

Joerres  “Hintli işverenlerden gelen açıklamalar 3. çeyrekte yapılan işten çıkarmaların etkisini azaltacağını hatta ölçülü bir hızda işe alımların başlayacağını gösteriyor. Hükümetin altyapı projeleri çerçevesindeki teşvik çabaları, Hindistan’ın istihdam planlarına özellikle madencilik ve inşaat sektörüne olumlu etki yapıyor. Bu arada finans/sigorta/emlak ve hizmet sektörlerinde üç ay öncesinden itibaren tahminlerin yükseldiği, Çin’de ise işe alım planlarının yılın en iyimser beklentilerini barındırdığını görüyoruz” dedi

Amerika bölgesinde ABD ve Meksika dışındaki ülkelerin istihdam planlarının bir önceki çeyreğe oranla iyileşme gösterdiğini görüyoruz. ABD ve Meksika’da ise beklentiler Manpower’ın istihdam araştırması tarihindeki en düşük seviyeyi gösteriyor.

Anket hakkında

Manpower İstihdam Tahmin Anketi yılın her çeyreğinde işverenlerin bir sonraki çeyrek için personellerini arttırma veya azaltma niyetini ölçer. Kendi alanında en kapsamlı ve ileri görüşlü olan anket, boyut, kapsam, ömür ve faaliyet alanı açısından eşsizdir.  Anket 45 yıldan uzun bir süredir yayınlanmakta ve dünyadaki istihdam konusundaki en güvenilir anketlerden biri olarak görülmektedir. Manpower İstihdam Tanmin Anketi temel olarak 70 binden fazla özel sektör ve devlet çalışanı ile yapılan görüşmelere dayanır ve çok saygın bir iktisadi gösterge olarak addedilir.  Anketin 34 ülke ve bölgeyi kapsayan tüm sonuçlarını www.manpower.com/meos adresinde bulunan “Manpower Press Room” da bulabilirsiniz. Buna ek olarak rapordaki tüm tablolar ve grafikler yayınlarda kullanılmak ve yayınlanmak üzere Manpower web sitesi http://www.manpower.com/library adresinden indirilebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isgucu-piyasalari-4-ceyrek-icin-mavi-boncuk-dagitiyor_72308.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!