Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İshakpaşa’da 50 Yıllık Yanlış Restorasyon

Yaklaşık 50 yıldır restorasyon çalışmaları süren Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunan İshakpaşa Sarayı’nın yanlış restore edildiği ortaya çıktı. Tarihi eseri inceleyen uzman heyet, sarayın yeniden restore edilmesine karar verdi.

NTV/Cihat İNCESU
İshakpaşa’da 50 Yıllık Yanlış Restorasyon

ürkiye’nin taşınmaz kültür varlıkları arasında yer alan İshakpaşa Sarayı’ndaki restorasyon çalışmaları 48 yıldır sürüyor. Daha önce, çatısının saçla kapatılması nedeniyle gündeme gelen İshakpaşa Sarayı, bu kez yanlış restorasyon iddialarıyla gündemde.

Ağrı Valiliği, tarihi sarayın yeniden restore edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan oluşan 7 kişilik bir heyet, İshakpaşa Sarayı’nda inceleme yaptı. Uzmanlar, tarihi yapının yanlış restorasyon nedeniyle sarayın özgün halinin bozulduğunu belirledi.

Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, “Suçlu aramaya gerek yok. Günün şartlarında yapılmış çalışmalar. İhaleler yapılmasaydı, restorasyon yapılmasaydı saray ne halde olurdu, onu sorgulamak lazım. Bazı yanlışlıklar yapılmış. 48 yıldır hiç doğru bir şey yapılmamış savını çıkarmak, yapılanlara haksızlık olur diye düşünüyorum” dedi.

'Artık hataya yer yok'
Kültür ve Turizm Müdürü Bulut, artık yapılacak restorasyon çalışmalarında hataya yer olmadığını söyledi.

Bulut, “Bundan böyle sarayda yapılacak olan çalışmalar, bilimsel bir heyet tarafından kontrol edilecek. Restorasyon çalışmaları da hem fotoğraf hem de kameralarla kayıt altına alınacak. İshakpaşa Sarayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın prestij çalışmasıdır. Bu nedenle bir daha hataya yer yoktur” diye konuştu.

Restorasyon çalışmaları kapsamında saraydaki çelik güçlendiriciler de kaldırılacak.

1685 yılında yapımına başlanan İshakpaşa Sarayı, 7 bin 600 metkekarelik bir alan üzerine kurulu. Sarayın su tertibatı, kanalizasyon ve ısıtma sistemleri bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ishakpasada-50-yillik-yanlis-restorasyon_49958.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!