Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Isı Yalıtım Malzemeleri İle Yangının Yayılması Önleniyor

İzocam Genel Direktörü Levent Gökçe, yalıtımda kullanılan tüm malzemelerin yanmaz özellikli malzemelerden seçilmesi gerektiğini belirterek, yüksek sıcaklığa dayanıklı olan yanmaz özellikli camyünü ve taşyünü yalıtım malzemelerinin yangın yalıtımında yüksek korunum sağladığını kaydetti

yapi.com.tr
Isı Yalıtım Malzemeleri İle Yangının Yayılması Önleniyor

Yanmaz özellikli ısı yalıtım malzemeleri yangının yayılmasını ve zehirlenmeye neden olan gazların çıkışını engelleyerek can kayıplarını büyük ölçüde azaltıyor. Türkiye’de yalıtım sektörüne “izocamlatma” sözcüğünü kazandıran İzocam, yalıtım malzemeleri seçiminin yangın güvenliğinde hayati önemine dikkat çekti. Rusya’da meydana gelen ve pek çok kişinin ölümüne neden olan büyük yangın, ülkemizde meydana gelen hastane cephe yangını gibi pek çok yangında başlangıcın ve yayılımın, yanmaz ısı yalıtım malzemeleri sayesinde büyük ölçüde önlenebileceğini belirten İzocam Genel Direktörü Levent Gökçe şunları söyledi; “Yalıtımdaki tüm malzemeler, giydirme cephelerde kullanılan tüm malzemeler yanmaz olmalı. Türkiye’de üretilen ısı yalıtım malzemelerinden sadece mineral yün ürünler yani taşyünü ve camyünü, bu tür uygulamalarda ısı yalıtımı amacıyla kullanılabilir. Dış cephe uygulamalarında Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun malzemeler seçilmesi çok önemli. Yangın güvenliği için sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemi uygulamalarında A1 sınıfı hiç yanmaz “taşyünü” ve “camyünü” kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Daha alçak binalarda plastik esaslı yalıtım malzemelerinin kullanılması durumunda ise yangın bariyerlerinin uygulanıp uygulanmadığı sorgulanmalı. Yüksek binalarda kat aralarında yanmaz olarak sınıflandırılan A sınıfı malzemeler kullanılmalı. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olan camyünü ve taşyünü yalıtım malzemelerinin yangın yalıtımında yüksek korunum sağladığı unutulmamalı. Can ve mal güvenliği için yüksek binalarda, giydirme cepheli yapılarda köpük esaslı ısı yalıtım malzemeleri kullanımından kesinlikle kaçınmak gerekiyor. “

Dış cephelerde mantolama uygulamalarında kullanılacak cephe kaplamaları ve yalıtım malzemelerinin ise binanın tipine ve yüksekliğine bağlı olarak değişebileceğini kaydeden Gökçe, “28,5 metrenin altında olan ve “normal binalar” olarak nitelendirdiğimiz yapılarda dış cepheler en az “zor alevlenen” yani “C” sınıfı olabilir. Bu binalarda EPS, XPS gibi köpüklerin kullanımına müsaade edilebilir. Yüksek binalarda, yani yüksekliği 28,5 metre ve üzeri olan binalarda ise, dış cepheler en az “zor yanıcı” yani “A2” sınıfı olmalı. Bu binalarda ısı yalıtım malzemesi olarak camyünü ve taşyünü kullanılmalı” dedi.

Yönetmeliklerde henüz bu konuda bir kural olmamasına rağmen okul, hastane gibi yangında can kaybı riskinin fazla olduğu yapıların cephelerinde ve cephe kaplamalarında da yanmaz ısı yalıtım malzemeleri kullanımının hayati önem taşıdığını belirten İzocam Genel Direktörü Gökçe, “Yanmaz özellik barındıran camyünü ve taşyünü, yangın sırasında da duman ve zehirleyici gaz çıkarmayan, yangına ve yayılımına katkı sağlamayan bir malzemedir. Bu açıdan da yangınların yayılmasını önleme açısından son derece önemlidir”şeklinde konuştu.

Levent Gökçe, poliüretan (PUR) ve polizosiyanurat (PIR) ısı yalıtım malzemelerinin, sandviç panellerde ısı yalıtımı sağlayan dolgu malzemesi olarak özellikle depolarda ve endüstriyel yapılarda kullanıldığını belirtti ve “Özellikle bu yapıların ofis bölümlerinin dış cepheleri ile çatılarında bu malzemelere yaygın rastlıyoruz. Ülkemiz gelişimine, kalkınmasına üretim, ihracat ve istihdamla önemli katkı sağlayan sanayi tesislerimizin büyük çoğunluğunun çatı ve cephesinin yanıcı malzemelerle kaplı olması önemli bir tehlike ve risktir.Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’ine göre; giydirme cepheli binalarda cephe kaplamalarının yanmaz, ısı yalıtım malzemelerinin ise en az “zor yanıcı" olması gerekir. Ayrıca kullanılan cephe kaplamaları ve ısı yalıtım malzemeleri Türk ve Avrupa standartlarına uygun olmalı, TSE ve CE belgelerine sahip ürünler tercih edilmeli” dedi.

Yapı malzemeleri için, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü piyasa gözetim ve denetimi uygulaması bulunduğunu ancak standartlara uymayan ürünlerin halen piyasada bulunabileceği ve projelerde kullanılabileceğini, özellikle yönetmelikler değiştiğinde mevcut binaların ivedi gözden geçirilerek yeni yönetmeliklere uygun hale getirilmesi gerektiğini, ihalesi yapılmış olsa da devam eden projelerin benzer şekilde ivedi uyumlaştırılması ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

İzocam olarak son dönemde, Ar-Ge çalışmalarında yangın güvenliğine de odaklandıklarını belirten Gökçe, şunları söyledi. “İnsanların toplu olarak bulunduğu alışveriş merkezleri, sanayi yapıları, spor salonları, hastaneler, okullar gibi mekânlarda yangın dayanımı yüksek yanmaz yalıtım malzemeleri kullanımının oldukça önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyor, çalışmalarımızda yangın dayanımı ölçümlerine yoğunlaşıyoruz. Biliyoruz ki meydana gelebilecek olası yangınlarda, camyünü ve taşyünü gibi yanmaz yalıtım malzemeleri yangının başlangıcını ve yayılmasını engelleyecek, can ve mal kayıplarını azaltacak. En yeni İzocam olarak son dönemde, Ar-Ge çalışmalarında yangın güvenliğine de odaklandıklarını belirten Gökçe, şunları söyledi. “İnsanların toplu olarak bulunduğu alışveriş merkezleri, sanayi yapıları, spor salonları, hastaneler, okullar gibi mekânlarda yangın dayanımı yüksek yanmaz yalıtım malzemeleri kullanımının oldukça önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyor, çalışmalarımızda yangın dayanımı ölçümlerine yoğunlaşıyoruz. Biliyoruz ki meydana gelebilecek olası yangınlarda, camyünü ve taşyünü gibi yanmaz yalıtım malzemeleri yangının başlangıcını ve yayılmasını engelleyecek, can ve mal kayıplarını azaltacak. En yeni ürünümüz olan İzocam Ara Bölme Levhası da A1 sınıfı yanmaz özelliği sayesinde olası yangınlarda zaman kazandırırken sandviç panel ürünlerimizin de (İzocam Tekiz) yangın güvenliği konusunda etkili çözümler sunmak üzere tasarlandığını görebiliriz. İki metal arasında yalıtımlı dolgu olarak “A1” yanmazlık sınıfındaki taşyünü tabakası bulunan Tekiz ürünleri yüksek yangın güvenliği sağlıyor. İzocam Tekiz Taşyünü Yalıtımlı Panel bütünlük ve yalıtım kriterlerinde 60 dakika yangın dayanımlı (EI60) ve bütünlük kriterleri ile (E120) yangın dayanımlı panel sertifikasına; Taşyünü Çatı Paneli ile de taşıma, bütünlük ve yalıtım kriterlerinde 120 dakika yangın dayanımlı (REI120) panel sertifikasına sahip ürünler. Manto Taşyünü R+ ve Camyünü Cephepan yanmaz ısı yalıtım ürünleri de, düşük ısı iletim katsayıları ile cephelerin enerji verimli yalıtımında yangın güvenliğini de beraberinde sunarlar.”

ETİKETLER: izocam
http://www.yapi.com.tr/haberler/isi-yalitim-malzemeleri-ile-yanginin-yayilmasi-onleniyor_164895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!